1. díl – výroba nástavků
Že budu při včelaření využívat nástavkové úly bylo jasné. Po delším studování a rozhodování již bylo jasné, že to budou nízkonástavkové úly Langstroth, které se skládají většinou z 8 nástavků. Mým prvním počinem ve včelaření je výroba nástavků Langstroth 2/3. Doufám, že vám v tomto článku pomohu objasnit nejasnosti, které jsem při výrobě měl a hlavně se vyvarovat chybám, které jsem při prvním úlu udělal a již vím co příště musím udělat lépe.
Důležitou věcí jsou vnitřní rozměry, které musíte mít přesné, abyste pak mohli do nástavku dobře vložit rámečky. Zde nastala první chyba kdy jsem si říkal, že nějaký milimetr nemůže vadit a při koupi oddělků se mi originální rámečky Langstroth vešly do nástavku jen tak tak. Mají totiž z každé strany takové výstupky. Naštěstí jsme je tam s použitím větší síly dostali.
Tak teď se dostaneme k samotné výrobě.
Pro výrobu jsem použil následující náčiní, materiály a výkres:
Náčiní
- okružní pila (cirkulárka)
- hoblovka – šlo by to i bez ní, ale úly nebudou takové
- ruční frézka – dobrý pomocník při výrobě zámků a drážek pro rámky (šlo by vyrobit i na cirkulárce, ale bylo by to pracnější)
- aku šroubovák – pro sešroubování nástavku (lze použít i vrtačka, nebo šroubovák a lidská energie:-) )
Materiály
- prkno tloušťky 40mm a délky 6metrů
- česnový uzávěr - zakoupil jsem plastový uzávěry za 10Kč/kus
- šroubky na smontování nástavku
- vrták 25mm do dřeva pro česnový otvor
Výkres
Výroba
První, co bylo potřeba udělat, bylo nařezání prken na příslušné délky stěn (375+2 x tl. stěny+přídavek a 465+2 x tl. stěny+přídavek). Po nařezání šířek jsme se pustili na výšky (167mm). Nedávali jsme ani přídavek na hoblování, pila nám řeže pěkně a přesně a hoblovka nám konce zakulacuje, takže by vznikaly akorát mezery. Nicméně na hoblování stěn jsme ji již použili. První prkénko bylo potřeba vzít 4x z každé strany, takže ostatní jsem ohobloval stejně, aby nevznikaly rozdíly v tloušťce.
Po ohoblování jsme změřili výslednou tloušťku (která v našem případě činila 27mm) a dali se na počítání přesné délky stěn. Tady nastala další chyba a to v počítání:-) Samozřejmě jsme si v hlavě špatně představili výsledný nástavek a počítali jsme, že délka stěn bude – 2 x tloušťka drážky. Jenže, jedny stěny musí být delší o 2 x tloušťka prkna.V našem případě jsou rozměry pro kratší stěny 2 x tloušťka drážky a delší steny 2 x tloušťka prkna
Pro lepší pochopení snad pomůže tento výkres:
Po správném spočítání přišlo konečně na řadu řezání. Na následujícím obrázku jsou již vidět připravené stěny. Kratší stěny mají v našem případě konečný rozměr: 402 x 167 x 27 a delší stěny mají konečný rozměr 519 x 167 x 27. POZOR nezapomeňte, že první rozměr se odvyjí od tloušťky stěn! (viz.: výkres nad tímto odstavcem)
A poslední obráběcí akcí bylo frézování drážek pro sesazení a rámky. Pro rámky je potřeba drážky o rozměru 18×12. Myslím si, že není chybou, když se udělá druhý rozměr o trošičku větší. V našem případě to bylo 13,5mm. (drážka hezky splynula s drážkou pro sesazení) Pro sesazení je potřeba drážek 13,5 x 13,5. POZOR nezapomeňte, že záleží na tloušťce stěn (v našem případě to je 27mm).
Když jsme měli vše připraveno, tak přišlo na řadu sešroubování. Před sešroubováním jsem ještě hrany, pro lepší pevnost, potřel klihem. Klih jsem nanášel na část, která byla blíže venku, aby se nedostal k přímému kontaktu se včelami.
No a výsledek je k vidění zde:
Pokud vás článek zaujal, budu rád za komentáře, nebo za sdílení pomocí tlačítek níže. Děkuji
Ahoj, můžu mít dotaz? Plánuji si nástavky dělat taky sám. Mám zdroj kvalitního levného dřeva a nářadí taky. Na kolik tě vyšel cca jeden nástavek, když nebudeš počítat čas na práci? A jak dlouho ti jeden nástavek zabral?
Ahoj, ze začátku jsem dělal nástavky asi přes sobotu a neděli a udělal jsem jich 12. Ale bylo u toho spousta vymýšlení, příprav atd. Aktuálně dáváme do chodu novou protahovačku a myslím si, že při dobře promyšleném postupu a přípravcích, se dá dělat nástavek do 30-60min. Cenově si netroufám odhadovat, protože jsem použil naše dřevo.
PS: upravil jsem ti link, dal si tam asi nechtěně cz místo eu
Vážený pane kolego!
Zajímalo by mne, jakou, zřejmě horní ruční ,frézku na frézování drážek používáte. Jde mi o typ a jaká je asi tak cena.
JInak ty drážky jsou důležité.Dělal jsem též tenkostěnné úly a šrouboval jsem k sobě stěny jenom natupo bez drážek a bez lepení. A po jednom roce se to začíná kroutit a v rozích vznikají otvory, že tam proleze včela. Takže na tupo nikdy né a musí se podmazat lepidlem, jak to máte provedeno vy. A ještě mi teď radil jeden známý truhlář, že lepší jako štouby jsou hřebíky. že to víc drží. Ale to by se dalo asi jenom do rohů.
Díky za cenné informace. Používám válcovou frézu, která je zde na obrázku: http://www.nakupka.cz/vyrobek/frezy-vorel-do-dreva-tvarove-8-mm-sada-12-ks-to-22550/ (spodní řada 4. zleva). Ale kdyby byla širší, tak by to bylo ještě lepší. Ideální by bylo, aby fréza brala pod poloměr šířky drážky. Protože se mi stalo, že frézka, jak zajela hlouběji, tak dokázala pohnout i silně utaženými dorazy.
Ahoj chci se zeptat jestli jsou ve finále nástavky položené na sobě jen tak a drží jeden na druhém jen vlastní vahou, nebo jsou něčím zajištěné?
Ahoj, jen vlastní vahou. Oni to včelky ještě stmelí a není to možné od sebe ani odtrhnout. Ještě se mi nestalo aby to vítr strhnul. Výhodou je, že se nemačkají tolik včelky, jako u falcovaných.
Pěkný, také jsem dříve vše frézoval (optimal 42×17), ale přišel jsem na to, že daleko rychlejší a jednodušší je to udělat cirkulárkou (musí mít nastavitelnou výšku řezu). Řízneš podle pravítka z jedné strany a pak z druhé a máš hotovo. Když nepočítáš nějaké to nastavování pravítka, tak vlastní zadlabání jednoho nástavku netrvá ani 3 minuty. Zvláště když máš přidavače, který ti prkna podává a odebírá a ty se soustředíš pouze na řezání.
Díky za reakci. Ano máš pravdu, už jsem to také tak začal dělat a začal jsem dělat i čepový spoj. Až bude kdy, zkusím sepsat článek, jak to dělám nyní;-) Ale stále je hodně práce a na článek zatím není nějak čas
Ahoj je mi 12 let chtěl bych začít včelařit a chtěl by jsem dostat nějaké rady do začátku tak jestli by mi někdo poradil byl by jsem moc rád .Mám také hodně otázek na které by jsem rád znal odpověď tak jestli mi chce nekdo poradit nebo odpovědět na nějaké mé otázky můj email je hulkaondra@seznam.cz
Ahoj, poslal jsem Ti e-mail, ale pro ostatní chci odpovědět, že pro začátek určitě doporučuji https://www.vcelarskeforum.cz/, kde naleznete různá témata a spoustu včelařů co Vám poradí.