2. díl – Výroba varroa dna

Když jsme měli již nástavky hotové, tak přišlo na řadu dno. Stále jsme přemýšleli, jak  dno vytvoříme. Nakonec jsme se rozhodli pro jednoduché celozasíťované dno pro dobré monitorování varroázy s nakloněným letákem, pro pohodlné přistávání při velké snůšce.

Ke dnu není třeba vymýšlet žádný složitý výkres. Nejlepší je dno dělat podle rozměrů nástavků.

Boční stěny

Jako první na řadu přišly boční stěny. Na jedné straně jsme vyřízli plochu pro upevnění letáku. Plochu jsme zapustili o 20 mm níže, aby nám zůstalo místo pro česnový otvor.

Boční stěna

Boční stěna

Pro lepší uchycení drátěné sítě, jsme na stěnách vyfrézovali drážky o hloubce 20 mm a šířce 13,5 mm (půlka šířky stěny).

vyříznutí drážky pro pletivo

vyříznutí drážky pro pletivo

Ve stěnách byly potřeba vyfrézovat také drážky pro desku na monitorování spadu varroázy.

Drážky pro zasouvání desky na monitorování spadu varroázy

Drážky pro zasouvání desky na monitorování spadu varroázy

Leták

Aby leták přesně seděl v bočních stěnách a nebylo třeba vyměřovat složitě úhel, stačilo použít jednoduchou fintu. Leták jsem si položil na výřezy a podélně ho uřízl na cilkulárce.  Na obrázku je červenou čarou naznačen řez.

Podložení, pro uříznutí letáku

Podložení, pro uříznutí letáku

Čelní stěna

Čelní stěna se nachází hned za letákem a určuje velikost česnového otvoru. Jak jsem již zmiňoval, tak česnový otvor je 20 mm. Z toho plyne, že čelní stěna je potřeba udělat o 20 mm menší. Na tuto stěnu se také bude upevňovat pletivo, takže jsme udělali drobné vyfrézování, aby pletivo hezky zapadlo:

Čelní stěna

Čelní stěna

Aby dobře zapadla monitorovací podložka, tak jsme udělali vyfrézování drážky, stejně jako u bočních stěn.  (bohužel nemám obrázek)

Zadní stěna

Zezadu je potřeba vsouvat monitorovací podložku, takže zadní stěnu jsme vytvořili ze 2 kusů. Horní kus, jsme vyfrézovali pro uchycení pletiva (stejné rozměry, jako u drážky pro uchycení pletiva u bočních stěn). V dolní loučce jsme vyfrézovali otvor pro ruku, aby se dala jednodušeji vyjmout monitorovací podložka.

Výroba zadní horní loučky

Výroba zadní horní loučky

Detail spodní loučky a prostoru na ruku

Detail spodní loučky a prostoru na ruku

pohled na zadní stěnu

pohled na zadní stěnu

Pletivo

Pletivo jsme ohnuli, aby nekoukali žádné ostré hrany a u česna hezky sedělo.  Poté jsme ještě pletivo zajistili lepeňákama a laťkami.

Ohyb pletiva

Ohyb pletiva

Detail zatlučení pletiva u česna

Detail zatlučení pletiva u česna

Kompletní dno

Kompletní dno

Monitorovací deska

Jako monitorovací podložku jsme použili sololit. V truhlárně jsem sehnal za pár korun s bílým povlakem. Vzal jsem celou desku a u auta mě čekalo překvapení:-D

hups

hups

Naštěstí je dobře ohebná a dokázal jsem jí tam nacpat:-)

Pokud vás článek zaujal, budu rád za komentáře, nebo za sdílení pomocí tlačítek níže. Děkuji

Komentáře k 2. díl – Výroba varroa dna
 1. No je vidět že si poradíš a že jsi šikula.
  Jen ten velkej náběh pro včelky bych ještě zvážil.V zimě je to peklo a musí se pořád ometat sníh aby jim šel vzduch do úlu.Také při kočování je to spíš k vzteku než užitku.Já už dělám jen jednoduchá,nikam netrčící dna.také jsem zkoušel různá a čas ukázal co je lepší.Na to dno bez přesahu stačí jako dosediště pro včelky chytit napínáčky proužek perlinky a nebo opřít kousek staré břidlice ze střechy.
  Ahoj Míra

 2. Díky za komentář. Ty letáčky jsem u tebe viděl. Proto mne napadlo to řešit takto. Kočování v plánu nemám, ale na zimu jsem nepomyslel. Uvidím, jak to přes tu zimu bude. Každý si asi musí najít to co mu sedne:-)

  Jan Matoušek
 3. Taky jsem uvažoval, že někdy v budoucnu začnu včelařit, takže pro mě zajímavý blog, ale ty chyby:
  jsme vyřízly plochu
  20mm nízě
  bílím povlakem
  a auta mě čěkalo

  a potom několikrát není mezera mezi číslem a mm.

  Drevokocúr
 4. Díky za komentář. Chyby jsem opravil.

  Jan Matoušek
 5. Pingback: Odběr měli | Včelařem.cz

 6. dnes počasí přálo,tak jsem se dal do výroby části ůlů,bedny mám hotové,teď mě čekají dna,potom ještě rámky do zásoby a…budeme se modlit abyletošní včelařská sezona byla lepší než ta loňská…

 7. Chtěl bych se zeptat, jestli se dá takovéto dno použít i na úl s mírou 39×24. Nebo jestli je v tom nějaký rozdíl.

  Jan Harcuba
 8. Určitě je to možné, jen jsem ještě přešel na jiné typy. Tyto dna jsou super na oddělky, ale pro produkční včelstva jsem začal dělat dna s vysokým podmetem. Až budu mít více času, tak určitě o nich napíši více. Vidět jsou na: http://vcelarem.cz/2-fumigace-video/

  Jan Matoušek
 9. Dobrý den, můžete mi prosím napsat kde se dá sehnat to pletivo do dna? Děkuji Šejvl

  Šejvl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky