2. díl – Výroba varroa dna
Když jsme měli již nástavky hotové, tak přišlo na řadu dno. Stále jsme přemýšleli, jak dno vytvoříme. Nakonec jsme se rozhodli pro jednoduché celozasíťované dno pro dobré monitorování varroázy s nakloněným letákem, pro pohodlné přistávání při velké snůšce.
Ke dnu není třeba vymýšlet žádný složitý výkres. Nejlepší je dno dělat podle rozměrů nástavků.
Boční stěny
Jako první na řadu přišly boční stěny. Na jedné straně jsme vyřízli plochu pro upevnění letáku. Plochu jsme zapustili o 20 mm níže, aby nám zůstalo místo pro česnový otvor.
Pro lepší uchycení drátěné sítě, jsme na stěnách vyfrézovali drážky o hloubce 20 mm a šířce 13,5 mm (půlka šířky stěny).
Ve stěnách byly potřeba vyfrézovat také drážky pro desku na monitorování spadu varroázy.
Leták
Aby leták přesně seděl v bočních stěnách a nebylo třeba vyměřovat složitě úhel, stačilo použít jednoduchou fintu. Leták jsem si položil na výřezy a podélně ho uřízl na cilkulárce. Na obrázku je červenou čarou naznačen řez.
Čelní stěna
Čelní stěna se nachází hned za letákem a určuje velikost česnového otvoru. Jak jsem již zmiňoval, tak česnový otvor je 20 mm. Z toho plyne, že čelní stěna je potřeba udělat o 20 mm menší. Na tuto stěnu se také bude upevňovat pletivo, takže jsme udělali drobné vyfrézování, aby pletivo hezky zapadlo:
Aby dobře zapadla monitorovací podložka, tak jsme udělali vyfrézování drážky, stejně jako u bočních stěn. (bohužel nemám obrázek)
Zadní stěna
Zezadu je potřeba vsouvat monitorovací podložku, takže zadní stěnu jsme vytvořili ze 2 kusů. Horní kus, jsme vyfrézovali pro uchycení pletiva (stejné rozměry, jako u drážky pro uchycení pletiva u bočních stěn). V dolní loučce jsme vyfrézovali otvor pro ruku, aby se dala jednodušeji vyjmout monitorovací podložka.
Pletivo
Pletivo jsme ohnuli, aby nekoukali žádné ostré hrany a u česna hezky sedělo. Poté jsme ještě pletivo zajistili lepeňákama a laťkami.
Monitorovací deska
Jako monitorovací podložku jsme použili sololit. V truhlárně jsem sehnal za pár korun s bílým povlakem. Vzal jsem celou desku a u auta mě čekalo překvapení:-D
Naštěstí je dobře ohebná a dokázal jsem jí tam nacpat:-)
Pokud vás článek zaujal, budu rád za komentáře, nebo za sdílení pomocí tlačítek níže. Děkuji
No je vidět že si poradíš a že jsi šikula.
Jen ten velkej náběh pro včelky bych ještě zvážil.V zimě je to peklo a musí se pořád ometat sníh aby jim šel vzduch do úlu.Také při kočování je to spíš k vzteku než užitku.Já už dělám jen jednoduchá,nikam netrčící dna.také jsem zkoušel různá a čas ukázal co je lepší.Na to dno bez přesahu stačí jako dosediště pro včelky chytit napínáčky proužek perlinky a nebo opřít kousek staré břidlice ze střechy.
Ahoj Míra
Díky za komentář. Ty letáčky jsem u tebe viděl. Proto mne napadlo to řešit takto. Kočování v plánu nemám, ale na zimu jsem nepomyslel. Uvidím, jak to přes tu zimu bude. Každý si asi musí najít to co mu sedne:-)
Taky jsem uvažoval, že někdy v budoucnu začnu včelařit, takže pro mě zajímavý blog, ale ty chyby:
jsme vyřízly plochu
20mm nízě
bílím povlakem
a auta mě čěkalo
a potom několikrát není mezera mezi číslem a mm.
Díky za komentář. Chyby jsem opravil.
Pingback: Odběr měli | Včelařem.cz
dnes počasí přálo,tak jsem se dal do výroby části ůlů,bedny mám hotové,teď mě čekají dna,potom ještě rámky do zásoby a…budeme se modlit abyletošní včelařská sezona byla lepší než ta loňská…
Chtěl bych se zeptat, jestli se dá takovéto dno použít i na úl s mírou 39×24. Nebo jestli je v tom nějaký rozdíl.
Určitě je to možné, jen jsem ještě přešel na jiné typy. Tyto dna jsou super na oddělky, ale pro produkční včelstva jsem začal dělat dna s vysokým podmetem. Až budu mít více času, tak určitě o nich napíši více. Vidět jsou na: http://vcelarem.cz/2-fumigace-video/
Dobrý den, můžete mi prosím napsat kde se dá sehnat to pletivo do dna? Děkuji Šejvl