Děrovač rámků – výroba

Je tomu měsíc a půl, kdy jsem zveřejnil můj návrh na vrtačku rámků. Posháněl jsem potřebné věci a dal se do díla. A jak to celé dopadlo?  Pojďte se podívat.:-)

Jako základnu jsem použil starou desku ze stolku a na ni přibil vodítka, která povedou stolek.

Přibijení vodítek na základnu

Přibíjení vodítek na základnu

Vytvořil jsem si stolek. Ten jsem opatřil lištami, které budou běhat ve vodítkách. Jako mazivo postačí drobet sádla. (Od původního návrhu jsem si ulehčil práci a udělal stolek napevno. Při promýšlení jsem usoudil, že nebudu potřebovat časté nastavování výšky, takže při potřebě změnit výšku, bude stačit změna vypodložení držáku vrtaček)

stolek s lištami

stolek s lištami

Nyní byl na řadě zmiňovaný držák vrtaček. Ten jsem připevnil pomocí dvou šroubů k základně a vypodložil jej dřívky. V držáku jsem vytvořil drážky pro upevnění vrtaček, aby byl možný nastavovat rozestup vrtaných děr.

držák vrtaček

držák vrtaček

Vrtačky jsou napájeny 12v. Napájení využiji ze zdroje z PC. Abych mohl vrtačky zapojit, byl potřeba vytvořit napájecí kabel ze čtyř jack konektorů 3/4.

tvorba napájecího kabele

zapojení vrtaček

zapojení vrtaček

Vrtačky jsou zapojené a můžeme si prohlédnou celé dílo. (Vrtačky jsem zezadu podložil, aby při tlaku nedocházelo k ohýbání a tím k vychylování vrtáků.)

celkový pohled na děrovačku

pohled na vrtačky

pohled na vrtačky

Tak a teď ještě vyzkoušet funkčnost. Paráda, funguje!

provrtaný rámek

provrtaný rámek

Pokud vás článek zaujal, budu rád za komentáře, nebo za sdílení pomocí tlačítek níže. Děkuji

Komentáře k Děrovač rámků – výroba
 1. pokud by někdo sháněl vrtačky, tak hledejte: mikrovrtačky, mikrobrusky. Já konkrétně využil http://www.gme.cz/mikrovrtacky-a-frezky/vrtaci-bruska-drill-2000-p732-001/

  Jan Matoušek
 2. Na včelařském fóru se řešilo, zda nebude problém s delším provozem a zahříváním.

  Proto jsem udělal testování a vše dopadlo dobře, zde je výsledek:

  Vrtal jsem smrkové rámky. Horní loučka: 11m, dolní loučka 8mm
  Za 20minut, jsem udělal 60rámků.
  Pak jsem si bohužel u jedné vrtačky zlomil vrták a neměl jsem náhradní, tak delší zátěž nemohla probíhat.
  Pracoval jsem v klidu, žádné závody. Po 20 minutách na dotek byly vrtačky o malinko teplejší, než před startem. Dá se říci, že méně, než vlažné. Takže dejme tomu, že po provozu déle jak hodinu a půl, by mohli být už značněji zahřáté, ale to si myslím, že je únosné.

  Takže u mne spokojenost a radost z vlastní výroby

  Jan Matoušek
 3. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda je možné tímto Vaším přípravkem vrtat i rámky 39×24, tedy zda se dají vrtačky sesunout na podstatně menší prostor? Z posledního obrázku není patrné rozestavení děr po celé loučce.
  Dále by mne zajímalo, zda Vaše uchycení vrtaček stačí a zda nedochází k jejich vychýlení?
  Já bych osobně chtěl použít tyto silnější vrtačky:
  http://www.gme.cz/mikrovrtacky-a-frezky/vrtaci-bruska-drill-3000-p732-004/
  Musím Vám napsat, že se mi Vaše udělátko velice líbí.
  Děkuji Vám za odpověď.

  Vrtání 39x24
 4. Dobrý den. Moc místa na snížení tam není, odhaduji tak cm mezi každou vrtačkou. Bylo by asi třeba udělat jinačí uchycení.

  Tomu vychýlení zamezuji podložením vrtaček viz.: http://vcelarem.cz/wp-content/uploads/2012/10/6.celkovy_pohled_na_vrtacky.jpg

  Silenější vrtačky na škodu nebudou. Záleží také na průměru vrtáku. Já používám ty tenké, asi 1mm a trošku spomalují. S dvojnásobným výkonem to půjde určitě ještě lépe.

  Jan Matoušek
 5. Dobrý den, moc se mi líbí Vaše řešení vyvrtávače rámků a také jsem se do toho pustil si jej vyrobit. A hned po nákupu mikrovrtaček mám problém jak upnout 2mm vrtáky. Podle výrobce je možné upnou 0,8-3 mm vrták. Já dokážu nejméně 2,5mm a ještě se po roztočení vrtáček rozkmitá takže se ani nedá vrtat. Jak jste upínání vrtáků prosím řešil vy ? Sklíčidlo mám jen na způsobu utáhnutí prořízlé hlavičky pomocí šroubení a závitu.
  Děkuji Vám za odpověď.

  Viktor Dyk
 6. Dobrý den.
  Já měl dodané 2 vložky na větší vrták a menší. Zvolil jsem si ty 1mm a nic mi nekmitá. Vrtačky mám ještě podložené laťkou. Ta je vidět na „zapojení vrtaček“, a pak na „celkový pohled“. Nevím, jestli ty vrtačky 2mm utáhnou dobře. Mě vyhovuje 1mm ze všech stran. Při drátkování nemusím drátek nijak omotávat kolem hřebíčku, ale prostě udělám na drátku uzel a ten tou dirkou neprojde.

  Jan Matoušek
 7. Chudák pan Radek M., dlouholetý český výrobce vrtacích přípravků… Koupil jsem si jej u něj, nechal mu vydělat, sám jsem také spokojený… Je vůbec něco, co jste si koupil? Nebo si radši vše vyrobíte doma jako za komárů? :) Btw. repas medometu, do toho bych asi nikdy nešel. Dám Vám písemně, že dřív nebo později se barva objeví v medu, stačí nepatrné mechanické poškození natřené plochy… Medomet by prostě dnes měl být z nerezu… Ale toť jenom můj osobní názor…

  Vlaďa
  • Dobrý den,
   Nějak nechápu tu narážku. To je jako říct: „Chudák stavební firma. Novákovi si postavili barák a bez firmy.“

   Co se týče medometu, tak si myslím, že těch mých 30kg zvládl. Ale rozhodně v plánu nerez do budoucna je.

   Jan Matoušek
 8. Dobrý den, velmi si mi líbí vaše řešení.
  chtěl bych se zeptat, zda vám minivrtačky ještě fungují.
  Přemýšlím nad koupi těchto vrtaček: http://www.naradi-pajky.cz/p/2976-DRILL-3000-SOLO-Modelarska-minivrtacka/?kamid=303&prk=1 Také bych chtěl poprosit o návod jak napojit minivrtačky na zdroj od PC. Přeji dobrý včelařský rok :)

  Pavel Cihlář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky