Fumigace

pohled do podmetu za zadní části úlu. V podmetu je zapíchnut fumigační proužek v divočině, kterou vystavily včely do podmetu

První fumigace

První fumigaci jsem provedl 15. října. Využil jsem toho, že teplota byla nad 10 stupňů. To je důležité, protože je potřeba, aby včely nebyly v chomáči. Pokud by byly včely v chomáči, kouř s varidolem by se k nim špatně dostával a fumigace by nebyla tolik účinná. Navíc by se na roztoče dostávala menší dávka léčiva, což by podporovalo budování varoatolerance.

Po 24 hodinách jsem zkontroloval podložky. Výsledek byl celkem dobrý a spad se pohyboval se v průměru 4 roztoče na včelstvo

Druhá fumigace

25, října (10 dní po první fumigaci) jsem fumigoval po 2. Deset dní proto, aby se látka dostala na plod, který byl předtím zavíčkovaný.  Ideální je samozřejmě, kdyby v úle plod nebyl vůbec. Tomu bývá až při aerosolovém ošetření. (To pravděpodobně provádět nebudu)

Po 24 hodinách byla znovu kontrola a spad byl ještě nižší než po první fumigaci (cca 2 roztoči na včelstvo).

Můžete se podívat na příspěvek z minulého roku, kde jsem popsal mé první fumigování, ještě podrobněji: fumigace

Nakonec přikládám video a fotografie průběhu fumigace

pohled na česno, jak jej ucpávám novinami

zacpání česna novinami

pohled do podmetu za zadní části úlu. V podmetu je zapíchnut fumigační proužek v divočině, kterou vystavily včely do podmetu

fumigační pásek v podmetu (použil jsem pouze půlku pásku a varidol nakapal k horní části tak, abych stihl zavřít úl dříve, než pásek ke kapkám dohoří)

utěsněná zadní dvířka, podložka je přitisklá k úlu, aby těsnila pomocí kamínků

utěsnění zadních dvířek (podložku jsem ještě přimáčkl pomocí kámínků, aby utíkalo co nejméně kouře)

fumigační pásek mezi rámky vložený z vrchu úlu

fumigační pásek mezi rámky vložený z vrchu (tuto možnost jsem využil u oddělků, které zimuji na nízkém dně a byl by problém s vložením do podmetu)

varroa destructor na podložce

varroa destructor na podložce

Komentáře k Fumigace
 1. zdravím, stránky pěkný, ale prosím neprováděj léčení v podmetu. v návodu je napsáno kam se to dává. Lidová tvorba je v tomto případě spíš na škodu.

  standa
 2. Fajn stránky,
  ale teplo stoupající ze žhnoucího fumigačního pásku odpařuje léčivo. Takže zkrátíte-li pásek,léčivo se zčásti nestačí uvolnit a shoří. Účinnost se také sníží podle toho, jak dlouho Vám trvá následně ucpat úl.
  Doufám, že to nevezmete ve zlém. Nemám potřebu do nikoho rejpat. Když si dá někdo tu práci sdílet zkušenosti a informace s jinými, pak i já rád přidám ty dvě minuty ze svého času.
  Přeji zdar.

  Michal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky