Fumigace

13. října  jsem provedl první fumigaci. Při fumigaci mi pomáhal zkušený včelař, takže jsem se snažil vše pochytit. Bylo 12°C a včelky nelétaly, ale nebyly ani v chomáči. Takže ideální čas na fumigaci, protože pokud je pod 10°C, tak se včely sevřou do chumáče a kouř mezi ně špatně proniká. Nebo naopak, pokud je hezky a včely cestují venku, tak by samozřejmě nebyla také fumigace účinná.

Postup

Na proužek se nakapají 2 kapky Varidolu, vloží se do podmetu a zapálí. Než se zapálí, tak je potřeba ucpat všechny otvory, aby nám přípravek neunikal ven.

Při vkládání proužku jsem narazil na problém s mým dnem. Jelikož ho nemám otevírací,  tak jsem řešil, jak proužek umístit do podmetu. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem papírek položil na podložku, která je pod zasíťováním. Ale, už vím, k čemu jsou varroa dna dobrá a během zimy si je vyrobím. Původní dna budu pak používat pro oddělky, kde je zase výhoda, že jsou včely blízko česna a tak ho lépe chrání.

Ale zpět k léčení. Po zapálení proužku, jsme poslouchali, jak se včelky chovají. Bzučení poukazovalo na to, že se látka odpařuje, ale bylo třeba počkat, zda se včelky zklidní, jinak by bylo třeba česno otevřít a snížit dávku. Po 45 minutách jsme otevřely otvory.

Takto se postup opakuje nejlépe 3x. Každý týden jednou, jelikož může být ve včelstvu ještě nevylíhnutý plod.

Komentáře k Fumigace
 1. Dobrý den je lepší dávat knot mezi ránky nebo do podmetu,doporučuje se mezi rámky.dále kde dostáváte leky u nás je má jenom důvěrník a nikdo je nemá mžnostsehnat jak to udělat děkuji

  Milan Zelenka
 2. Já jsem použil spíš Thymovar. To účinkovalo.

  Frei123@seznam.cz
 3. Umístění do podmetu je přímo v rozporu s návodem k použití a schválenými postupy. Dobré by bylo přečíst příbalový leták a řídit se jím. Já to dělám tak, že používám horní loučku ve které mám uprostřed drátek s háčkem na který zavěsím doutnající pásek a vložím za poslední rámek v horním nástavku. jako podložku v podmetu mám pozinkovaný plech.

  Vašek Hájek
 4. Já jsem také velmi spokojen s aplikací thymovaru. Výborný a hlavně účinný prostředek.

  Aleš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky