Krmení

IMAG0366

Tak med máme sklizený a nastává období připravit včelky na zimu a jaro. Med který jsme jim vzali, musíme doplnit cukernými zásobami, tak aby včelky měly 18kg. Při větším počtu včelstev zjistíte, že ohřívat si v hrnci vodu na sporáku a rozmíchávat takto cukr, je celkem dost složité a pracné. Pojďme se tedy podívat k čemu jsem se nakonec dostal já, a jak si ulehčuji práci.

Ohřátí vody

Pro ohřátí vody používám stále hrnec. Na má včelstva je už potřeba pořádný 50l hrnec. Problémem je doba ohřívání vody. Na chalupě máme jednoplotýnkový sporáček a ohřev je nekonečně dlouhý. Další pokusy byly se zatápěním v kamnech, ale to je také pomalé a pracné. Nakonec jsem vyštrachal ponorný vařič. Bohužel nevím přesný příkon, ale odhadoval bych to na 1000w, protože ohřívá opravdu pěkně. Hledal jsem na heuréce a bude to asi něco takového.

Takže nyní vezmu 20l hrnec a napustím ho vodou kolik potřebuji. (Respektive o 1l navíc, protože se něco odpaří) vložím ponorný vařič a přikryji pokličkou, aby zbytečně neunikalo teplo. Vodu ohřívám těsně k bodu varu, když už slyším, že voda brzo začne vařit, tak ohřev vypnu, není potřeba úplně vařicí voda.

ohřev vody

ohřev vody

Rozmíchání cukru s vodou

Na rozmíchávání již nepoužívám hrnec, ale takovýto 50l sud. Sud jsem si opatřil zahradním kohoutem. Bohužel jsem dal na rady obchodníka a přimontování zahradního kohoutu mě vyšlo skoro na 400Kč. 125Kč kohout + 250Kč mosazná trubka, která se přimontovala na sud.

Kohoutek dražší provedení

Kohoutek, dražší provedení

Při rozležení v hlavě mi došlo, že ta mosazná trubka není potřeba. Jelikož jsem potřeboval ještě jeden kohout k nádrži na vodu, vyzkoušel jsem svou myšlenku. Měl jsem cestu do Baumaxu, tak jsem se koukl co tam mají. Super na tom bylo, že jsem si v klidu mohl prohlídnout nabídku a vše si vyzkoušet sám. V sekci s vodoinstalací jsem narazil na vše potřebné. Nejprve jsem našel kohout za 85Kč, poté jsem hledal nějakou matici. Nalezl jsem nějakou nerezovou přechodku za 40Kč, což bylo přijatelné. Ještě jsem koupil balík těsnění za 17Kč (stačilo by mi jedno, ale neměli) a abych nezapomněl, do sekce se šroubky, jsem skočil pro podložku za necelé 3Kč. No a to je vše. Doma jsem to dal vše dohromady funguje to perfektně.

Kohoutek, levnější provedení

Kohoutek, levnější provedení

To jsem odbočil trošku ke kohoutku, ale nyní zpět k míchání. Během ohřevu si nasypu cukr do sudu. Pokud kupujete cukr v 1 kg pytlících, tak to chviličku zabere:-)

sypání cukru do sudu

sypání cukru do sudu

Potom ho zaliji ohřátou vodou a vezmu pastovací vrtuli, nasadím na vrtačku a na plné otáčky cca 5 minut míchám.

míchání

míchání

Když vidím, že je vše pěkně promíchané, mohu přejít k poslední fázi. A to k samotnému krmení. Na stanoviště si soudek dovezu na dvoukoláku:-)

Sud s cukerným roztokem na dvoukoláku

Sud s cukerným roztokem na dvoukoláku

Samotné krmení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky