Péče o první oddělky

Dne 15.7.2012 jsem si přivezl první oddělky. Pro oddělky jsem jel asi 40 kilometrů. Jako začátečník jsem hledal odpovědi na otázky: Jak se oddělek převáží? Jak ho usadit? Jak ho rozšiřovat? Jak ho krmit? V tomto příspěvku vám vylíčím celý průběh a pokusím se zodpovědět na předešlé otázky.

Příprava na cestu

Než jsme vyrazili s taťkou a bráchou pro oddělky.  Zjišťoval jsem, jak takový oddělek dostanu k nám domu.

Na převoz oddělků je více možností. Buď se vyrábí speciální krabice, ve kterých se oddělek převeze. Nebo je možné oddělek vložit přímo do úlu ve kterým budou včeličky žít.

Já zvolil 2. možnost. Při této volbě je dobré se na přepravu připravit:

 1. Jelikož používám nízkonástavkové úly Langstroth bez osazení, tak hrozí nebezpečí posunutí nástavku. Proto je dobré si sebou vzít kurty a úl, po vložení včel, zajistit.
 2. Aby včelky nemohli cestovat ven z úlu, je potřeba zavřít česno a očka. Ale je potřeba, aby včely měli vzduch. U mě to zajišťovalo celozasíťované dno.

Převzetí oddělku

Pro oddělek jsme vyrazili časně ráno, aby létavky byly v úle. Při převzetí jsem pozorně poslouchal všechny rady a i se ptal, abych získal další drahocenné zkušenosti. Inkasoval jsem také první žihadlo a dopustil jsem se hned chyby, protože jsem žihadlo odstranil až v autě asi po 45min:-)  Večer mi pěkně ručka natekla:-)

nateklá ručka:-)

Umístění včel

Při dojetí domu jsem úly umístil na určené stanoviště a včelky nechal ještě 30min zavřené, aby se uklidnily. Tady bych chtěl upozornit, že se doporučuje včely umístit na místo, kde budou na stálo. Nemělo by se včely již přemísťovat jinam.  Když už se včelky uklidnily, tak jsem jim otevřel česno a pozoroval tu krásu.

oddělek na místě

Rozšíření oddělku

Jelikož jsem oddělek koupil dlouho, bylo nutné oddělek co nejdříve rozšířit. Proto jsem se vydal, ještě tentýž den kolem 5. hodiny, poprvé ke včelkám. Včelky obsedali již celý nástavek (10 plástů), proto bylo potřeba nasadit nový nástavek a vložit prázdné mezistěny. Podle rad, jsem vyjmul ze spodního nástavku 1 plodový plást a 2 plásty se zásobami. Ty jsem nahradil mezistěnamy.  Do horního nástavku jsem vložil plodový plást nad mezistěnu která nahrazuje původní místo plodu a kolem plodového plástu jsem vložil zásoby. Zbytek jsem doplnil mezistěnami.

přidání nástavku

Po této operaci jsem nasadil stropní krmítko a zakrmil roztokem 3:2 (3kg cukru na 2l vody). Krmil jsem každý den 1kg cukru. Po 5dnech jsem začal s rozšiřováním horního nástavku a to tak, že jsem z každé strany vložil k plodovému plástu mezistěnu a zásoby posunul dál.

rozšíření druhého nástavku

Při nákupu mezistěn jsem si nechtěně koupil plastové. Po týdnu u včel se vůbec nic nedělo. Tak jsem se rozhodl ihned chybu napravit a vložil voskové. A hned začaly s výstavbou.

Při rozšiřování je třeba krmit, krimt a krmit. :-)

Při krmení je také třeba zúžit česno, nebo ho zavřít úplně a nechat otevřené pouze očka, aby nedošlo k loupeži.

zúžené česno

Pokud vás článek zaujal, budu rád za komentáře, nebo za sdílení pomocí tlačítek níže. Děkuji

Komentáře k Péče o první oddělky
 1. Ahoj,

  taky jsem letos začínal. Takže první žihadla a první zážitky. Přeju mnoho úspěchů a za návody na výrobu díky-jsou geniálně jednoduché a použiji je. Já sice začal na 39×24, protože jsem to do začátku dostal, ale pro prostudování včelařské literatury přecházím na 2/3 Langstroth, ovšem s 12ti rámkovými nástavky. Takže ještě jednou za přesné návody díky. Libor

  Muj začátek
 2. Ahoj,

  Moc si cením, že jsou mé příspěvky užitečné. Přeji také mnoho úspěchů a zážitků se včeličkami:-)

  Jan Matoušek
 3. krasne popsane uz vim jak si privezu letos odelky ajak se o ne postaram

  perfektni popis
 4. Ahoj, chtěl bych se zeptat v čem se liší plásty se zásobami, plodové a mezistěny. Účel je mi jasný, ale jakým způsobem vznikají. Mohl bys mi blíž popsat funkci a tvorbu jednotlivých částí? Je to asi banální dotaz, ale snad si rozumíme..

  Části
 5. Ahoj
  Na začátku všeho máme prázdný rámek. Ten obvykle vydrátkujeme a připravíme si tak pevnější konstrukci. Na drátek se vkládá tzv. mezistěna. mezistěna bývá z vosku (existují i plastové náhražky). Jedná se vlastně o jakousi šablonu, která je uměle vyrobena za pomocí lisu, nebo vylití. obrázek výroby , mezistěna
  V článku znamená mezistěna tedy rámek s připevněnou mezistěnou.
  Tento rámek včely vystaví a tomu se říká dílo. Do díla už tedy lze vkládat zásoby nebo zde může klást matka.

  Tím se dostáváme k vysvětlení, co jsou to zásoby. Zásoby si včelky nastřádají z květů rostlin a je to med a pyl.

  A plod je rámeček, kde matka nakladla vajíčka a budou se z tohoto rámku líhnout včelky. (O plod musí kojičky, neboli mladé včelky, pečovat a potřebují k tomu rámek se zásobami, proto se při rozšiřování dávají zásoby blízko plodu.

  Pak existují pojmy:
  souš – což je vytočený rámek ve kterém byl medem a na rozdíl od mezistěn má již vystavené buňky. Tyto souše se využívají při rozšiřování spolu s mezistěnami, ale začínající včelaři tyto souše nemají k dispozici (například tak jako já a proto jsem používal pouze mezistěny)

  Doufám, že jsem vše popsal správně. Přeci jen jsem také začátečník, a tak budu rád, pokud budou chybné informace popřípadě opraveny.

  Jan Matoušek
 6. Ahoj. Chci se zeptat, proč se neujaly plastové mezistěny. Namazal’s je voskem ? Sám jsem si po přečtení objednal plastové, abych nemusel kupovat cizí vosk (taky začínám – a sbírám informace). Díky za odpověď. Zbyněk

  Zbyněk
 7. Ahoj, voskem jsem je ne potíral, asi by to bylo lepší a pak by se to lépe ujalo. Ale i tak se mi nezamlouvají. Přijde mi, že to pro včelky kolikrát působí jako přepážka, jelikož u klasických mezistěn si prokoušou průchody. Asi by nebyly špatné, využívat je do medníku, ale na plod mi to nepřijde vhodné. Ale ber to, jako můj názor. Někteří zkušení včelaři je s radostí využívají, ale mě se to prostě nezamlouvá:-)

  Jan Matoušek
 8. Ahoj,
  jsem úplný začátečník, proto bych se tě rád zeptal na několik věcí:
  Nemohou se ti úly bez osazení vlivem větru posunout? Zakoupil jsem celodřevěný nástavkový úl bez osazení a bude umístěn na stráni, proto ty obavy. Nakolik nástavcích si první rok zimoval?? Jinak ti chci poděkovat za velice užitečné informace, které jsem získal přečtením několika článků.

  úly bez osazení + zimování
 9. Ahoj,
  I když budeš mít úly na stráni, je potřeba je mít ve vodováze. Co se týče osazení, tak včely si nástavky slepí propolisem, který nástavky pevně drží u sebe. To poznáš, až budeš nástavky rozebírat, je potřeba rozpěráčku, aby si je od sebe odlepil. Sám jsem měl strach, když byly velké větry, zda budou úly stát a ani se nehnuly. Co se týče zimování, tak je více názorů, ale osobně jsem zimoval na tloušťce dřeva cca 28mm (teď přesně nevím) zasíťovaném dně a se zateplenou stříškou (teplý vzduch stoupá nahoru) a vše proběhlo bez problému i když jsem se bál, že jsem je zakrmil málo. První rok jsem zimoval pouze na 2NN. Tento rok budu zimovat na 3NN 2 včelstva a jeden oddělek snad na ty 3 NN také dostanu. Plus jeden oddělek, který bude pouze na 2NN. Osobně si myslím, že i ty 2NN jsou celkem ok, jelikož to není o tolik menší plocha, jak hojně užívaná rámková míra 39×24 (2NN jsou jako 1,5 39×24) Ale samozřejmě je lepší ho mít na 3, aby bylo včelstvo na jaře v plné síle.

  Moc mě těší, že se blog líbí. Snažím se popisovat co jsem řešil co nejjednodušeji, jelikož vím, že ze začátku je to strašně informací a člověk se v tom špatně informuje.

  Přeji hodně úspěchů :-)

  Jan Matoušek
 10. Ahoj,
  jsem začátečník a 5 oddělků(1 oddělek na pěti obsednutých rámcích 39×24) jsem si přivezl 17.7.2013, v podstatě jsem postupoval,jak shora uvádíš- akorát při první kontrole prvního úlu jsem zazmatkoval- 5 prostředních rámků bylo úplně obsednutých,ale vedlejší mezistěny totálně prázdné-tak jsem to popřehazoval, bez ohledu jestli je to rámek zaplodovaný nebo ze zásobami-což jak jsem se později dočetl, byla chyba. Ostatní oddělky jsem nechal na pokoji.Za tento blog jsem vděčný-sice jsem se teoreticky připravoval( knihy + poslední 2 ročníky Včelařství),ale praxe je úplně jiná!
  Mám ty to otázky:
  1.přikrmuji,ale nevím,jak dlouho mám přikrmovat?
  2.Mám oddělek připravit na zimu ve stávajícím jednom nástavku nebo se ho snažit rozšířit na 2 nástavky?
  3.Kdy začít léčit?
  Díky za odpovědi!
  Břetislav Střelský

  Břetislav Střelský
 11. Ahoj, Já osobně oddělky zatím krmím a krmím. Obecně se říká, že by mělo být zakrmeno do konce srpna. U těch vyšších nástavků si netroufnu říct, zda stihnou zastavit i horní nástavek. Ale osobně si myslím, že by bylo ho dobré ještě přidat. Jelikož jak jdou silná včelstva do zimy, tak pak zase silná startují na jaře. Já mám jeden oddělek na 1NN (nízký nástavek), co jsem letos sám vytvořil, ale přerušil jsem krmení, protože čekám, až se rozklade nová matka. Pak hned nasadím ještě jeden a zkusím je dostat na 2plně obsedlé NN, což si myslím, že se snad povede (ale zase to není ukázkový případ, jelikož je tento oddělek vytvořen docela už pozdě). Ještě jsem tento rok dělal jeden oddělek, ten jsem dělal už někdy na začátku června a ten je na 3 NN, což jsou asi 2 vysoké nástavky, co máš ty a stále je zatím krmím.

  Co se týče léčení, tak já plánuji provést léčbu kyselinou mravenčí po vytočení medu, takže cca za 14 dní.

  Jestli neznáš, tak bych ti doporučil: http://www.vcelarskeforum.cz/ Najdeš tam hodně cenných rad a odborníků. Já sám jsem také začátečník, tento rok jsem poprvé vytáčel med. Proto bych ti nerad poradil nějak špatně.

  Tak tak, praxe je velmi cenná. Sám jsem přečetl nějaké knihy a zmiňované fórum, ale když jsem si přivezl oddělky, tak to bylo úplně něco jiného. Ale musím říct, že už po tomto roce, tedy přesně po roce co včelařím, jsem se do toho dostal víc a už se dokáži i rozhodnout sám. Samozřejmě jsem udělal několik chyb, které asi v zimě sepíši a zveřejním. Ale právě ty chyby mne poučily a posunuly zase dál. Už se těším zase na jaro a doufám, že tentokrát se mi povede začátek trochu lépe:-) (viz příspěvek rojení:-)

  No to jsem se ale rezepsal. Doufám, že jsem tě alespoň trochu nasměroval. Přeji mnoho včelařských úspěchů :-)

  Jan Matoušek
  • Díky!Nejraděj bych si vlezl do úlu a zeptal se přímo včel,co je zapotřebí!!Ale mám obavu,že by mně přinejmenším vynadaly……:)

   Břetislav Střelský
 12. Ahoj, jak moc je vhodné krit letošní oddělek. Plně obsedá 1 NN a nyní byl rozšířen o 2 NN. Matka klade. Mám dva oddělky a jsem začátečník. Jeden (tam se mi zdálo více včel) jsem krmil asi 4-5 litrů cukrové vody za týden. Litr vzaly včely do 24 hod od podání. Včely zaplnily všechny buňky cukrem. Druhý jsem tolik nekrmil a situace byla lepší. Jak bys doporučoval krmit, kolikrát týdně a v jakém množství.

  Díky.
  David

  David B.
 13. Ahoj, já krmím nepřetržitě. Jak vidím, že jim došlo hned přidávám další. Teď, jak je to vedro, tak berou jak divé a za den kg cukru spotřebují. Předtím to bylo asi kilo na dva dny. Jeden oddělek mám již na 3NN, dostal už celkem 17kg cukru. Krmím roztokem 1:1. Přijde mi to lepší na podnícení stavby v tomhle vedru. Věř, že se ti to vyplatí. Minulý rok, jsem také nekrmil tolik a byla to chyba, včelky pak nebyly tolik silné. Respektive nešlo tak rychle rozšiřovat. Teď se snažím krmit furt, dokud staví a třeba i souše vybírám a uskladňuji. Zrovna ráno jsem se byl podívat na včelstvo a bylo plné medu k prasknutí. Proto jsem hned skočil pro 8 souší 2 mezistěny a dal jsem jim další nástavek. Asi ho celý nezanesou, ale určitě ještě něco přibude. A dát tam jen mezistěny, tak spotřebují více práce na stavbu. Nevím kam na to chodí, celý rok to byla bída a když je chci začít připravovat na zimu, tak nosí jak zběsilé :-)

  Jan Matoušek
 14. Ahoj
  Mohl bych se zeptat jestli můžu dát 2 nástavek když jsou včelky na všech 11 ram. ale plod je jen na 5-6 ram.?Při poslední kontrole byl plod na 2 ram. vyběhnutý takže matka měla kam klást.Krmím roztokem 3:2.Používám 39X24 11 ram.úly.

  Díky

  Filip Sedláček
 15. Ahoj,
  abych pravdu řekl, tak si nejsem jistý, je už celkem pozdě a matka začne klást brzo zimní generaci a tu je třeba moc neupracovat. Nejsem ještě také tak zkušený, ale možná bych volil spíš cestu toho, že bych jim ubral 2 rámečky se zásobami a dal jen 2 mezistěny, ať ti ještě něco postaví, a v případě potřeby na jaře můžeš přidat zásoby, kdyby měly málo. Asi jsi na tom podobně jako já, já jsem bohužel začal s oddělky celkem pozdě, protože se mi nedařilo vychovat matky. Takže je mám teď na 2 NN což je o něco víc, než ten tvůj jeden. Mě to vychází akorát tak, že asi dostaví 2 nástavek. No jinak se zkus spíše optat někoho na http://www.vcelarskeforum.cz/ U tebe si fakt nejsem jistý.

  Jan Matoušek
 16. Ahoj,
  za tyden budu mít první 2 oddělky, tak jsem na to zvědav, jak to zvladnu.Vím , že je trošku pozdě.. bude to oddělek asi na 7rámcích, někde jsem četl, že by se neměli nějak hodně krmit, že si zanesou volné místo cukrem a že pak matka nema místo, kde klact.co si o tom myslis? A rikam si, když je privezu, udělam vse podle tebe, mam hned přidat další nastavek? nebo je nechat zatím v jednom? je to nastavek 39×24 max.11rámků, těšim se jak malej kluk:-)

  Petr
 17. Ahoj, to už je celkem pozdě no. No jestli je máš na 7 rámcích, tak si myslím, že budeš rád, když ti dostaví ten nástavek. Zkusil bych je podnítit roztokem 1:1 a uvidíš, jestli budou ochotně ještě stavit. Pokud ano, tak určitě krm, ať ti ten nástavek alespoň dostaví.

  Jan Matoušek
 18. ok, dam vědět, jak to dopadlo:-)takže myslíš, že mám dát ten druhý nástavek, hned jak je privezu? a do tohoto druheho dat mezistěny? diky za super stranky, určitě je to velkej přínos v prvních krůčkách!

  Petr
 19. Promiň, ale nebyl jsem tu. No nyní už je pozdě. Jestli jsi to zkusil udělat, tak možná byla šance, že to postaví. Ale i tak nevím, jestli by to stihly. Já už zaznamenávám velký pokles stavebního pudu.

  Jan Matoušek
 20. nakonec jsem to vyresil tak že jsem koupil 2 oddělky na cca 10-11rámcích..tak by mohli snad byt silne… jen se zeptam, po přivezeni, byl u jednoho včelstva provoz minimální a u druhého byl hrozně velikej a trva to az do vecera- cca 7hodin… jde videt, že včeli napadají jiné včeli i za letu a na česně je bo-j- jedna vcela čapne druhou a snazi se ji dat zihadlo.. bylo tam cca 30 mrtvolek.. tak jsem radeji zavrel česno uplně a otevrel jen v prnim nastavku očko pro 2 včely( nebo pro kolik to je) a sice boje přestali.. byla to fakt řežba jako blazen…ale divny že jen to druhe .. to prvni bylo naprosto v klidu..co se mohlo stat? hned jsem je vecer jeste zacel krmit…snad jim timto zavrenim česna neublizim a otevrenim ocka na dve včely..nechapu to…boj probíhal i na zemi …co to mohlo být a jak myslis že je nejvhodnejsi postupovat? diky moc! Petr

  Petr
 21. Ahoj, podle mě sis vedl dobře. Očividně to vypadá na loupež. Buď ten druhý oddělek napadl ten první, nebo byl napaden sousedním včelstvem. Nyní je už období bez snůšky a včely prostě mají pud stále hledat potravu a jsou doslova jak blázni a kvůli kapce klidně včela padne, aby jí získala. (Mě se minulý rok stalo, že mi vletěly na chalupě do kuchyně a doslova se topily v hrnci s cukerným roztokem)

  Doporučuji preventivně zavřít česno i u druhých. Očko na 2 včely jim bude stačit. To že bylo napadeno jedno včelstvo, může být tím, že to druhé bylo útočník, nebo prostě ten jeden oddělek nebránil tak přísně česno a jak včely zjistily, že se tam dá dostat, tak se tam pustily.

  Jan Matoušek
 22. aha.. no tak to jsem moc rad, že jsem ho takhle uchranil:-) bylo opravdu divne, že vedle v tom 1-oddelku naprosto pohoda a na česně žádnej velkej provoz a hned vedle v 2hým masakr.. i po zemi se ty vcely honily a ty moje sotva vylezli z cesna, byly nejaký takovy nastvany..a ty na který utočili byly určitě tmavší, než jsou ty moje… uff.. na jednu stranu dobrá zkušenost a jsem rád, že jsem takhle zasáhnul, na druhou je mi včeliček líto:-) jinak krmim, krmim, krmim co to dá… no budu víkendový včelař, takže to do zimi asi necham raději na tohle očko a s uplně zavřeným česnem, souhlasíš? nebo někdy v listopadu otevřu česno na plno? necham si poradit..jsou to ale mazlíci… sice jsem začátečník, ale to včelaření je nádherný koníček…

  Petr
 23. Takových zkušeností bude:-) Já, jak jsem již zmiňoval, tak jsem také furt začátečník. Po dnešním roku mám v plánu zase několik změn. Například jsem neřešil staré souše a prostě jsem si řekl, že to vždy přelistuji a vyberu. No a teď mi došlo, že je to strašná práce a chce to fakt dobře řešit metodiku, aby se manipulovalo co nejvíce s celými nástavky a co nejméně s plásty.

  Jinak přes zimu někteří včelaři česno zavírají a někteří jsou zase názoru, že ze spodu je dobré mít větrání, aby úl neplesnivěl. Osobně dávám česnovou mřížku proti myším. Někdy od listopadu, až teploty klesnou, tak si myslím, že se už nemusíš bát loupežích.

  Jan Matoušek
 24. u mě byla podobná situace jako u Petra, počínal jsem si víceméně stejně, jen to klidnější cčelstvo se mi zdá jakoby slabší … jak v množství, tak v počtu obsednutých rámků… přitom před týdenm jich tam bylo určitě víc … nevíte co by to mohlo znamenat ?

 25. Ty jo , tak koukam, že ty utočný včely jsou snad všude… já ještě pořád krmim a včelky jedou jen na zužené očko.. ještě mi známej včelař říkal, at udelam očko max.na 2včely, aby to stihli branit…ale stejne se mi zda, že venku je provoz taky docela slušnej…krmim, krmim, krmim… už mi šežrali 1x 5l na jedno včelstvo, tak jsem jim dal další – tentokrát radeji vše do truhlíku a kerasit nebo jak se ty plovoucí kaminky jmenujou,jako plovak, protože je v tydnu nebudu moct videt, tak uvidime, jak to zabere… z tech flašek mám strach.. už mi jedna protekla zkrz ul… kterej je vodorovně, nehýbá se sním a přijdu odpoledne a koukam jak blazen.. všude armády včel… tak jsem si řekl, že dost, že by tohle už nechci nikdy zažít, tak jsem vzal takovej větší truhlík a šup 8 litru na včelstvo, tak jsem zvědavej, jak budou vypadat za pár dní… jinak jestli se ti zda, že jsou slabší, jsem tedy začátečník, ale jestli nebyli opravdu vykradený od jinýho včelstva- tzn. dost velkej ubytek včel a skoro žádné zásoby..to bych možná videl já…já se jen modlim, at už tohle rabování přestane..je mi jich opravdu líto..:-(

  Petr
 26. Kamil: no vypadá to, že ti ho asi vyloupili jiné včely.

  Petr: no ta sklenice to vysvětluje. Jakmile něco cítí sladkého, tak je to pohroma. Ale Jak říkám, chybama se člověk učí. :-) Už se těším zase na jaro. Pokaždé si naplánuju, jak vše musím udělat a pak se mi polovina stejně nepovede, tak si řeknu: „Hmm tak zase za rok:-D“

  Jan Matoušek
 27. Zdravím včelaře..nějak sem našel tyto články a je to zajímavý čtení,,včelařím sice jen 4 roky,ale stále se učím,,,dostal jsem včely a se slovy – uč se…jsem začal…, letos se poprvé chystám udělat oddělky,tak snad to dobře dopadne,,dnešní počasí bylo super,včelky poletovaly jak vzteklý,,dodělal jsem nějaký bedny r.m. 39×24,ještě mě čekají rámky.. snad letošní sezona bude o dost lepší než loňská…

 28. Já si mám každým dnem jet pro oddělky a musím říct že to tu píšeš fakt jednoduše :-) což je super! :-) ale chci se zeptat,na kterou světovou stranu máš natočené česna? :-)

  Alda
 29. Co tak vím, tak nejlepší je to prý na jich, protože tam svítí sluníčko. Mám ale nějaké úly na východ a také je to v poho. Ať se daří ;)

  Jan Matoušek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky