poslední vytáčení, označení matky a slídění

Ve středu jsme s bráchou provedli poslední vytáčení letošního medu. Z posledního úlu. Středa byla zvolena proto, že jsem vložil mateřskou mřížku pozdě a v medníku byl plod a v úterý měl vyběhnout. Jak titulek napovídá, byl to celkem pestrý den.

Včelky byly celkem agresivní a svůj med silně bránily, proto jsem po žihadle do prstu a následném pokusu přímo na kraj rukávu, byl nucen si vzít rukavice, protože bych měl ruce jak bambule:-)

Byl to převážně květoví med a bohužel vytáčení bylo dosti pozdě, jelikož cca z 15 kila, se mi povedlo vytočit tak 5kg. (nemyslím si, že to byla melecitóza).  No pro příště vím, že je třeba vytáčet pravidelněji i po menších dávkách.

Po „vytočení“, jsem nástavek a rámky očistil od propolisu, který půjde na mast a nástavek odnesl včelám. No byl skoro stejně těžký, jako když jsem ho přinesl. Ještě mi zůstaly 3 rámky, z kterých jsem měl plánu udělat medovinu. Do buněk jsem nalil vodu a nechal louhovat do příštího dne.

Při kontrole dalších úlů jsem natrefil na matku, takže jsem toho hned využil a označil jsem si jí.

obrázek: plást se včelami a mezi nimi se nachází i matka

Najdete jí? :-)

 

obrázek: klícka v ní matka

matka odchycená v klícce

 

obrázek: klícka v ní matka vystrkující hlavičku

Chudák, neví co se to děje

Po označení jsem matku vložil do klícky. Využil jsem školkovací klícku, kterou jsem zaslepil medocukrovým  těstem a ještě kouskem vosku. Matka totiž smrděla od barvy, a tak jsem nechtěl riskovat napadení včelami.

 

obrázek: matka v klícce zaslepena medocukrovím těstem

matka připravena zpět do úlu

 

obrázek: matka v klícce zaslepena medocukrovím těstem položena v úlu

umístění klícky

 

No, po uložení matky zpět do úlu,  jsem si myslel, že mám hotovo. Sedl jsem na kolo a frčel jsem si to domů. Příští den jel na chalupu brácha, který mi volal ať přijedu, že máme plno včel v kuchyni. No hned mi bylo jasné, co se děje. Jen jsem nechápal, jak se tam mohly dostat.

No když jsme přijel, tak to v kuchyni vypadalo, do slova, jak v úle. Rámky, které jsem měl připravené na medovinu byly vybrakované, medomet obklopený a v hrnci plno utopených včel :-(

Ihned jsme tedy vše vynesli ven, očistili od včel a dali na místo, kam už se včely nemohly dostat (zacpal jsem raději i klíčovou dírku u dveří). Když včelky zjistily, že už v kuchyni nic není, tak jí pomalu začaly opouštět.

Celé to bylo způsobeno tím, že děda otevřel okno a nevěděl, že se toto může stát. Tak jsem mu to vysvětlil a pro příště víme, že je opravdu potřeba na to dávat pozor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky