Příprava na zimu

Tak nám včelařský rok končí, poslední med vytočen a nyní už začínají přípravy na zimu. Dnes jsem udělal poslední velkou prohlídku včel, vybral jsem nedostavěné rámečky a trubčinu. Světlé dílo jsem dal na kraj a do medníku. A uprostřed jsem nechal tmavší dílo. To je z toho důvodu, že údajně včely v zimě nerady přecházejí na úplně nové dílo a mohou tak uhynout.  (Tím nechci říct extra tmavé. Znatelně tmavé dílo jsem odstranil již dřív a vytavil. V úle by mělo být dílo max 3 roky staré.)

Také jsem odhadl množství zásob a to si poznamenal do včelařského výkazu. Díky tomu vím, kolik jakému úlu, budu muset ještě dodat cukru. Na zimu a na jarní rozvoj u  3NN Langstroth, je dobré, aby včely měly asi 20-25kg zásob. Já se rozhodl pro 24kg, jelikož krmím po 2kg.

Při prohlídce jsem nalezl matku, kterou jsem ještě neměl označenou. Takže jsem jí chytl a šel domu označit. Stále nemám vychytaný způsob, jak matku uchopit. Vylezla mí z klícky ven a běhala mi po stole a já se jí snažil uchopit, ale ona vždy mrška utekla :-D Pak vyletěla na záclonu. (No ještě, že tam ta záclona byla. Okno bylo totiž otevřené.) Tam se mi, mršku jednu, konečně podařilo chytit, ale držela se záclony a nechtěla se pustit. Rychle jsem jí označil a hned se mi z prstů soukala. Měla docela sílu:-) Chce to vychytat správný cit. Bál jsem se, abych jí neublížil. Potom jsem matku vložil do klícky a zalepil medocukrovým těstem. Barva smrdí a takto si myslím, že takto bude lépe přijata.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky