Rojení

Dnešní den jsem zažil, pro mne ohromující podívanou. Rojení v plné své kráse.

Původně jsem za včelami šel úplně s jiným plánem a to, že z obou včelstev odeberu plod a zásoby a vytvořím si osiřelec ve kterém se pokusím vychovat nové matky pro nové oddělky. Ale to jsem ještě nevěděl co mě čeká. Pustil jsem se do prvního úlu a se zděšením jsem zjistil, že nejsou nakladena vajíčka.  (V této době, když píši tento příspěvek, tak mi přijde nejpravděpodobnější, že se včelstvo vyrojilo a v úlu je zatím nekladoucí matka, druhá možnost je, že je včelstvo osiřelé. Pro zjištění by bylo ideální převěsit rámek s mladým plodem a otestovat, zda včelstvo narazí matečníky, ale to je u mne problém, jak se dočtete dále.)

Během práce s prvním úlem se pro mě zobrazilo další překvapení. Z druhého úlu začly včely vyletovat v hojném počtu a kroužit nade mnou. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného a krásného. Ale samozřejmě mi bylo jasné o co tady asi jde. Když jsem viděl, že se roj usazuje, rozhodl jsem se pokračovat v odběru rámků i z druhého včelstva a plánoval jsem, že místo osiřelce sklepnu do nového úlku i roj. V druhém včelstvu také nebylo moc nového plodu, takže nastal problém v tom, že není co převěsit na otestování matky. Nalezl jsem také zralé matečníky, které jsem se rozhodl nechat a jeden rámek s matečníky převěsit i do prvního úlu.

Když jsem dopracoval s druhým úlem, všiml jsem si, že se včely začaly vracet zase zpět do úlu. Že by si to rojení nakonec rozmyslely? Nakonec mi zůstal tedy osiřelec, ale nemám zatím z čeho vychovat matku.

Jako příčinu vyrojení odhaduji špatnou volbu rozšiřování, kterou jsem popisoval minule. Bral jsem to podle včelařů, co mají již souše a tak toto rozšiřování asi funguje, ale jelikož jsem měl pouze mezistěny, tak se včelky stavby v druhém úle ani nedotkly. V prvním jsem to původně měl také tak, ale asi před týdnem jsem to přestavěl a trochu promíchal rámky s původním nástavkem. No příští rok plánuji rozšiřování způsobem, který popsal pan Ing. Pešek zde:http://www.vcelarskeforum.cz/tema-ing-Rostislav-Pesek?pid=47237#pid47237 .

Zatím se rozmýšlím, jak budu postupovat nyní. Moje chyby se snažím probrat zde: http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Osirele-vcelstvo?pid=49149#pid49149

Chybami se člověk učí. I když jsem udělal spoustu chyb, tak jsem zažil dnes nádherný zážitek a doufám, že jednou se mi podaří včelařit zrovna tak dobře, jako zkušeným včelařům, kteří mi dávají cenné rady.

Na konec přidávám ještě nádherné fotky od bráchy, který to kolem mne dokumentoval:-)

nádherný pohled na poletující včelky všude kolem nás

včelky seděly úplně všude, ale žihadla nedávaly:-)

včelky seděly úplně všude, ale žihadla nedávaly:-)

včelka na listu

včelka na listu

kapka medu, která mi ukápla, nepřišla na zmar

kapka medu, která mi ukápla, nepřišla na zmar

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky