Shrnutí tohoto roku

Bohužel jsem tento rok neměl tolik času na blog. Měl jsem spoustu aktivit a nestíhal jsem přidávat příspěvky.Věnoval jsem se hodně stavbě hobby truhlárničky a výrobě „formátovací pily“. Pila stále ještě není dokončená, ale již se rýsuje. Doufám, že se do měsíce podaří dodělat, abych mohl v zimě vyrábět úly. Na jaře jsem měl celkem nedostatek nástavků, tak jsem ještě na rychlo musel koupit, protože jsem nestíhal dodělávat. V zimě se mi totiž kolikrát nechtělo vyrábět, pač v kamenné stodole, kde jsem měl pilu, nebylo zrovna teplo.

Pochopil jsem, že i na úly je fajn mít přesný stroj a mít všechny nástavky totožné. Nastal mi například problém, že se mi rámeček nevešel do nástavku, tak jsem ho musel trošičku upilovat.  Navíc bych chtěl nástavky také čepovat, aby měly větší životnost. No uvidím, jak se mi vše podaří dodělat a pak určitě zveřejním nějaké info.

Krmení

Další věc, kterou budu na příští rok muset dořešit, je krmení. Dřív jsem rozpouštěl cukr ve vodě pro každý úl zvlášť, ale to pomalu začíná být nereálné a pracné. Pravděpodobně využiji sudu a kalového čerpadla a za pomocí čerpadla budu rozmíchávat cukr. Ještě ale uvidím

Co se týče krmení, tak mám nakrmeny skoro všechny včelstva na 14 kg.  V půli září jim dám ještě 6 kg, aby měla po 20 kg

Med

Jaro slibovalo celkem pěkný přínos medu. První vytáčení bylo bohaté a vytočil jsem ze 4 produkčních včelstev 40kg medu. (Tento med byl opravdu vynikající. Nemám v doletu řepku a musím říct, že jsem rád. Tento med šel doslova na mizinu. Všem strašně chutnal. Vysvětluji si to tím, že většina včelařů v okolí má řepku a lidé jsou s ní přejedeni. Mě osobně tento med také chutnal mnohem více než řepkový :-) )

V červnu jsem vytáčel snovu, tam už to bylo slabčí a vytočil jsem asi 21kg medu.

A v půli srpna jsem vytáčel naposled 14kg medu

Není to sice žádný zázrka, ale já jsem spokojený, přeci jen nejsem jestě tolik zkušený a stále dělám zpoustu chyb a i na té produkci se to promítne.

Léčení

Rozhodně bych nezanedbával lečení. Po vytočení jsem vložil do produkčních včelstev gabon a podložky jsou obsypané. U oddělků se chystám na KM, ale ještě mají poslední dávku krmení. Už by tam ta KM měla dávno být, takže to vidím, že v tomto týdnu tam už konečně půjde.

Moc se mi tvrdá chemie na včelstva nelíbí, ale zatím jestě nemám mnoho zkušeností, abych experimentoval úplně bez ní. Byl bych rád, kdyby i ČSV šel cestou kyselin. Moc pěkný článek byl v Moderním včelaři: Tlumení varoózy v Itálii

Nějaká ta fotka

No moc jsem toho letos nenafotil. Tak alespoň něco sem hodím.

Začátek jarní snůšky

Začátek jarní snůšky

Žihadlo přesně do víčka :-)

Žihadlo přesně do víčka :-)

Výchova vlastních matek

Výchova vlastních matek

 

Pejsek a kočička

Pejsek a kočička

Komentáře k Shrnutí tohoto roku
 1. Pekny stranky!! Diky!!

  Karel
 2. Zdravim,hezký články,letos začínám a budu se řídit podle Tvého webu.Budu začínat taky s oddělky.Tony

  Antonín Matoušek
 3. Děkuji za moc pěkné stránky o začátcích včelaření. Chci začít příští rok a určitě se sem budu vracet. Díky

  Inka K
 4. Já děkuji moc za pochvalu. Brzo snad vyjde nový příspěvek, jen mám teď bohužel hodně práce a nestíhám ho dokončit tak rychle, jak bych chtěl.

  Jinak přeji hodně úspěchů při včelaření. Je to krásný koníček :-)

  Jan Matoušek
 5. Pěkné a přeji ať se ti i nadále daří :)
  Koukám, že jsi již zkušený včelař, a tak se tě chci zeptat na jednu informaci :)
  Našel jsem nějaké info o nemocích včel: http://vcelimor.cz/o-moru-vceliho-plodu
  a slyším o tom prvně a celkem jsem se i vylekal… Nemáš ponětí, jak ještě se dá té nemoci předejít??

  Předem díky za odpověď :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky