Stavba medometu

kříž nasazený na medometu

Tento rok jsem se rozhodl pro stavbu vlastního medometu. Kdo navštěvuje můj blog častěji, tak ví, že já musím zkoušet vyrábět ledacos:-) Každopádně postavit si vlastní medomet už byla trošku větší výzva a bylo potřeba vše rozumně promyslet. Hlavou se mi hnala spousta otázek. Z čeho bude plášť? Jaký koš? Jaký bude pohon? Jak se budou regulovat otáčky? A tak dále. Myšlenka na vlastní medomet se mi začala honit už dávno. Ale jasnou představu jsem si začal dělat asi zhruba před rokem, kdy jsem v zimě projížděl internet a prohlížel různé medomety a možnosti pohonů. No a jak to dopadlo? Na to se pojďte se mnou podívat:-)

Materiál

První, co jsem potřeboval vyřešit, byl materiál. Měl jsem jasno v tom, že medomet musí být z nerezu, ale stále jsem ještě neměl představu, jak vyrobím plášť. Přemýšlel jsem, že koupím plech a nějak plášť svařím. Nakonec taťka dostal nápad, že by to šlo udělat z nádoby na mléko, co má strejda na chalupě ještě po babičce a dědovi když měli krávy. Touto nádobou jsme vozili mléko k mlékaři. Jedná se o jakousi velkou termosku, která uchovávala mléko vychlazené. (Bohužel si nemohu vybavit název, když tak mě můžete v komentářích doplnit ;-) ) Tato nádoba byla přesně to, co jsem hledal. Sice je hliníková, ale vevnitř je nerez vložka, takže super. Dokonce je i izolovaná, takže je možné i lepší přihřívání horkým vzduchem, které jsem zatím nezkoušel a nepotřeboval.

Nádoba na mléko před úpravou

Nádoba na mléko

 

Jediný problém byl, že dno nádoby bylo vyboulené na opačnou stranu, než bych potřeboval. Ale super bylo, že spodní kryt šlo odšroubovat, a tak stačil jemný poklep a dno jsem si upravil tak, jak jsem potřeboval:-)

Nádoba na mléko se sundaným spodním krytem

Nádoba na mléko se sundaným spodním krytem

úprava dna

úprava dna

Přímo do středu dna jsem vyvrtal díru. Tudy povede hřídel koše. Aby med nevytékal, tak jsem zevnitř navařil nerezovou trubku. Jelikož mé svary nejsou vodotěsné a navíc se to zevnitř hodně špatně vařilo, pojistil jsem svary tmelem určený pro styk s potravinami.

průchod koše dnem

průchod koše dnem

 

Když už jsem měl vyřešené dno, tak už jsem si potřeboval propočítat, materiál na koš. Udělal jsem si pár náčrtů a z toho vypočetl, kolik čeho budu potřebovat (později zjistím, že koš stejně udělám trošku jinak, ale materiál mi vystačí).  Na nohy a horní kříž, který bude držet koš, jsem použil klasickou ocel a klasické jekly, takže zde nebyl problém zas tak s počítáním. Nerez je přeci jen dražší a brát jí zbytečně navíc se mi nechtělo. Oproti tomu jekl se dá potom použít všude možně a neztratí se.

Nohy

Nohy vlastně drží celý medomet a i koš v medometu. Zde jsem měl zase diskuzi s otcem. Docela bouřlivou:-) Přemýšlel jsem, jak vyrobím uložení na koš. Má představa byla: Axiální ložisko  na držení koše a k tomu jestě 2 radiální. Otec mě nakonec přesvědčil že stačí 2 klasická kuličková ložiska. No při nejhorším to nebude zas takový problém vyměnit za jiná. Ložiska jsou uložena v trubce. Její vnitřní průměr je vysoustružený, tak aby tam dobře seděla. Mám tu výhodu, že mám možnost se dostat k soustruhu, což se při výrobě vlastního medometu hodí. Na tuto trubku jsem pak přivařil takto části nohou:

nohy medometu

první část nohou

 

Upevnění nohou k plášti jsem měl také jasné. Jelikož hliníkový vnější plášť přesahuje dolu, rozhodl jsem se, že nohy budou uchyceny šrouby. Proto byla potřeba na každou nohu navařit matka, do které se šrouby chytí:

matka na noze pro uchycení k plášti medometu

matka na noze pro uchycení k plášti medometu

 

Po přivaření matek jsem již mohl celé nohy takto svařit:

svaření nohou

svaření nohou

 

Když byly nohy svařené, tak jsem je mohl přimontovat k plášti. Do hliníkového pláště jsem vyvrtal díry, tak abych za ně mohl nohy upevnit

vyvrtání otvorů pro upevnění nohou

vyvrtání otvorů pro upevnění nohou

přišroubování nohou

přišroubování nohou

plášť na nohách :-)

plášť na nohách :-)

Koš

Jak jsem již zmínil v materiálu, tak koš jsem vyráběl z nerezu. Hlavní částí koše je nosná tyč o průměru 18mm. Na této tyči bylo potřeba vysoustružit osazení na vložení do ložisek na nohách, vytvořit plošky se závitem na uchycení řemenice a také udělat tyč dělitelnou.

Osazení na ložiska zachycené nemám, ale tak asi si to každý dokáže představit. Z velkého průměru je odebraná část, tak aby tyč zapadla do ložisek. Na konci je potom zmiňovaný závit s ploškami, do kterých zapadne řemenice:

konec tyče pro uchycení řemenice

konec tyče pro uchycení řemenice

 

Další částí je jednoduchý zámek, aby šel koš lehce vyndavat z medometu. Na nohách tak zůstane řemenice s částí tyče v ložiskách. Ale samotný koš půjde lehce vyjmout a je možné v budoucnu udělat třeba i zvratný koš.

část tyče, která bude sedět v ložiskách

část tyče, která bude sedět v ložiskách

část tyče na které bude koš

část tyče na které bude koš

část tyče na které bude koš

část tyče na které bude koš

prachovka, aby med nemohl stékat do ložisek

prachovka, aby med nemohl stékat do ložisek

 

Když byla tyč připravena, už nezbývalo nic jiného, než vytvořit samotný koš.  Měl jsem naštěstí možnost, nechat si ohnout tyče do kruhu. Spodní kruhy jsou z tyče o průměru 10mm a jsou dva. Jeden menší a druhý větší, tak aby tam šel posadit rámeček. Jak už jsem zmiňoval, tak jsem nakonec koš dělal trochu jinak, než jsem počítal, a tak my na horní kruh nezbyla tlustší tyč, a tak jsem ho udělal ze dvou tyčích o průměru 5mm.

naohýbané tyče

naohýbané tyče

 

Kruhy samozřejmě nemohou levitovat. Proto bylo potřeba je nějak sestavit. To jsem zajistil ohnutím tyče o průměru 5mm dotvaru  C.

ohýbání tyče

ohýbání tyče

ohýbání tyče ohýbání tyče ohýbání tyče

kontrola pravého úhlu

kontrola pravého úhlu

 

přivaření tyče

přivaření tyče

přivaření tyče

přivaření tyče

nosné tyče koše

nosné tyče koše

Nyní bylo potřeba dostat kruhy do koše. Jednalo se trochu o labyrint:-) Každý kruh byl potřeba také svařit.

spojení kruhu

spojení kruhu

Kruh jsem pak přivařil na koš

navařování kruhu na koš

navařování kruhu na koš

Po přivaření spodních kruhů jsem ještě navařil výztuhy, aby byl koš více zpevněný

výztuha koše

výztuha koše

Když byly výztuhy navařené, navařil jsem horní kruhy a začal s navařování zarážek pro rámečky. Umístění zarážek jsem si nejprve vypočítal, tak aby se do koše rámeček dobře vešel. Zde jsem nezaznamenával jednotlivé kroky a proto již ukáži celý koš.

pohled na koš

pohled na koš

Horní uchycení koše

Horní uchycení koše jsem zvolil pouze na kluzném bronzovém ložisku. Pokud s tím bude problém, tak to nebude zas tak těžké předělat. Ale zatím jsem problém nezaznamenal.

bronzové pouzdro v ocelovém válečku

bronzové pouzdro v ocelovém válečku

přivaření pouzdra

přivaření pouzdra

kompletní horní kříž

kompletní horní kříž

drážka k zajištění horního kříže

drážka k zajištění horního kříže

Na posledním obrázku je vidět, jak jednoduše je kříž k medometu připevněn. Drží vlastně za osazení na plášti. Ještě možná poupravím hlavičky šroubů, aby měly větší plochu.

kříž nasazený na medometu

kříž nasazený na medometu

Jaké řemenice zvolit

Takže již máme medomet hotový a je potřeba vyřešit pohon. Začneme s řemenicemi, ale hned musím trochu odbočit k motoru a frekvenčnímu měniči. Než zvolíme řemenice, tak potřebujeme vědět, jaké otáčky medometu potřebujeme. To jsem vyhledal na internetu, že je maximum někde kolem 200 – 300 (úplně přesně to zase nepotřebujeme, protože si to s frekvenčním měničem můžeme regulovat a nemusíme využít plný výkon) Když víme, jaké otáčky potřebujeme, tak je  ještě potřeba vědět, jaké otáčky má motor při klasické frekvenci a jakou frekvenci zvládne náš měnič. Jelikož můj motor má velké otáčky, tak jsem je potřeboval trošku snížit. Výpočet je v celku jednoduchý:

hnací kolo/hnané kolo= otáčky hnaného kola/otáčky hnacího kola= i (převodovému poměru)

Díky těmto výpočtům mi vycházelo, že budu potřebovat hnané kolo hodně veliké. Přemýšlel jsem, kde ho vzít a najednou mě to napadlo:

řemenice ze staré pračky

řemenice ze staré pračky

Ano, přesně tak, využil jsem řemenici ze staré pračky. Ale nastala obava, že by mohl řemen na hladké řemenici padat, když bude vodorovně. Proto jsem si říkal, že by bylo asi super, mít drážkový řemen. Ten by nebyl problém sehnat. Dají vám ho v každé autoopravně. Není potřeba nový, stačí starý z auta. No jo, ale řemenice je celkem tenká a dělat ještě do ní drážky? Ne není třeba:-) Stačí vzít jeden ze starých řemenů a použít ho na drážky:-)

nanesení epoxidového lepidla na řemenici

nanesení epoxidového lepidla na řemenici

zajištění řemenu provázkem a svorkou

zajištění řemenu provázkem a svorkou

detail  zajištění řemenu svorkou

detail zajištění řemenu svorkou

 

Nu a malou řemenici? No tak tu jsem si vyrobil ze dřeva. Vyzkoušel jsem alespoň motor s frekvenčním měničem :-)

dvě slepené překližky, základ řemenice

dvě slepené překližky, základ řemenice

nalezení středu a náčrt řemenice

nalezení středu a náčrt řemenice

připevnění motoru, který poslouží jako soustruh

připevnění motoru, který poslouží jako soustruh

soustružení řemenice

soustružení řemenice

 

Tak řemenice máme.  Můžeme upevnit motor a je to:-) Ještě dodám informace k upevnění motoru. Na jednu nohu jsem přivařil dva jekly do kterých jsem vyřízl drážky. Drážky slouží k upevnění motoru a zároveň k napínání řemene.

hotový pohon

hotový pohon

 

Frekvenční měnič a ovládání

Můj frekvenční měnič má možnost zapojit ovládací prvky. Z dokumentace jsem zjistil jaký potřebuji potenciometr a jak ho mám zapojit. Ten bude sloužit na změnu frekvence a tedy na změnu otáček. Kromě potenciometru jsem zapojil ještě vypínač a přepínač směru otáčení. Rozhodl jsem se, že automatické programování měniče dělat nebudu. Nepřijde mi to až tak potřebné. Zde malá ukázka:

Co ještě chybí

Na medometu musím dodělat ovládací panel, abych neměl jen tak pohozené ovládací prvky po zemi.

Bystří čtenáři si také možná všimli, že jsem se vůbec nezmínil o výpusti. To proto, že zatím to ještě nemám dořešené. To je trošku problém toho pláště.  Zatím jsem do dna vyvrtal díru kterou med vytéká bez možnosti regulace. Není to až takový problém, ale chtěl bych to nějak dotáhnout. Zjistil jsem ,že nerezová vločka by měla jít vytáhnout. Takže přemýšlím o to, že vložku vytáhnu a nějak tu výpusť pořeším, ale jak, to ještě nevím. uvidíme:-)

Pokud se vám článek líbil, můžete ho sdílet mezi své přátele. Děkuji pěkně.:-)

Komentáře k Stavba medometu
  1. pekná práca!

    Dodo
  2. díky:-)

    Jan Matoušek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky