včelí úly

Historie

Prvními úly byly brtě. Jsou  to duté kmeny, do kterých člověk umístil svá včelstva. Později začal tyto kmeny ručně vydlabávat a vznikly kláty. Lidé začali stále více úly zdokonalovat a k výrobě začali používat jíl, slámu a později i prkna. Ještě nedávno se používaly zadem přístupné úly, které nahrazovali kláty. Tyto úly mají výhodu, že není potřeba vynaložení velké energie při manipulaci s rámky, protože se rámky zasouvají. Ale kromě této výhody má samé nevýhody. Pokud se chceme podívat na prostřední rámek, je potřeba vysunout rámky předním. Při dobré snůžce včely omezuje v rozšiřování a tím napomáhá k rojení včel.

Současné úly

Aktuálně se ke včelaření nejčastěji používají nástavkové úly. Ty můžeme rozdělit na vysokonástavkové,nízkonástavkové kombinované.

Vysokonástavkové úly

Vysokonástavkovými úly máme na mysli úly, které mají nástavky větší jak 20cm. Výhodou je, že na jeden úl není potřeba mnoho nástavků a rámků a to nám usnadní práci při výrobě. Naopak při manipulaci s nástavky narazíme na značnou váhu nástavku.

Nízkonástavkové úly

Tyto úly mají výšku nástavku pod 20cm. Při výrobě nástavků a rámků se sice zapotíme, ale při včelaření se nám to vrátí díky snadné manipulaci. Díky malé velikosti a většího počtu nástavků můžeme dobře reagovat na potřeby včel a nástavky přidávat ve správnou chvilku. Dá se říct, že u nízkonástavkového včelaření se včelař řídí více podle včel a počasí a u vysokonástavkové metodiky podle období.

Kombinované úly

Snaží se spojit výhody jak vysokonástavkové, tak nízkonástavkové metodiky.

Já jsem si poro včelaření vybral nízkonástavkové úly typu Langstroth 2/3.  Pokud si chcete postavit úl svépomocí, můžete navštívit kategorii stavba úlu ve které popisuji mé postupy při stavbě.

Včelařské fotografie z instagramu pod tagem #vcelarem


Podělte se také o své fotografie. Při vkládání fotografie na instagram stačí použít hastag #vcelarem a obrázek se zobrazí i na tomto místě.
obrázek včelky