Vyřezávání trubčiny – boj proti varoáze

varoáza na kukle trubce

Tento rok, průběžně vyřezávám trubčinu. Sice  mi to bylo nejdříve proti srsti, ale zase je to lepší, než používat chemii v době kdy se vytáčí med. Navíc, když si vezmeme, že včelstvo funguje jako celek a jednotlivci se obětují pro zachování svého společenstva, tak to zas takový prohřešek není.

Proč vyřezávat trubčí plod?

Asi si kladete otázku, a k čemu je to dobré, jaký to má význam?

Jde o to, že se na trubčím plodu varoáza množí více. Je to dáno tím, že má trubec delší vývoj a tím se může vylíhnout více roztočů.


vyřazený trubčí plod

 

Hledání roztočů na trubčině

Pokud již plod vyřežeme, můžeme se podívat a udělat si představu, jak jsou naše včelstva napadena. Nejlepší je použít ulamovací nožík.

rozříznutý plod

rozříznutý plod

varoáza na kukle trubce

varoáza na kukle trubce

výkaly roztoče vsroázy v buňce

výkaly roztoče varoázy v buňce

Není to samozřejmě úplná náhrada léčiv. Ale dá se takto omezit invazi a při sledování i včas zasáhnout, pokud to už bude opravdu nutné.

Komentáře k Vyřezávání trubčiny – boj proti varoáze
  1. Dobrý den, po přečtení vašeho článku musím reagovat. Naše rodina včelaří cca 64 let, za tuto dobu jsme různě zkoušely včelařit ve všem možným na různé způsoby. Posledních 10 let včelaříme bez mezistěn na divoko. Matky si odchováváme sami po celou dobu včelaření a též si je sami zušlechtujeme vlastním křížením. Ale až na přejití na tento způsob včelaření nám ukázal co je potřeba včel. V žádném případě nevyřezáváme trubčinu a též náše provozi netrpí varoázou. Je to jen další včelařská demagogie která se přenáší z generace na generaci. Rád vám ukáži včelaření bez vyřezáváni trubčiny a nebudete trpět na varoázu. Též v letošním roce a to 10 sezónu nemusíme řešit rojení. Veškerý genetický materiál prodáváme do zahraničí ale jestli byste měl zájem o vyzkoušení rád vám poskytneme oplodněnou matku naší linie. JUNKY Děkuji s pozdravem Martin Kobliha včelařství koblížek

    Martin Kobliha
  2. zacinam vcelarit podla vas moje poznatky aj ked su kratke su nadejne.mozte poslat dalsie vase skusenosti. dakujem

    peter hrabovcak
  3. Preventivně dávám každý rok thymovar. A mám pokoj. Ale myslím si, že jsou i jiné přípravky, díky kterým se dá účinně bojovat proti varroa.

    DanielVat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky