Výroba „formátovací“ pily

pila

Jak jsme již zmiňoval v předchozím příspěvku na blogu, tak jsem se v létě zabýval výrobou pily. Původně jsem vše dělal na klasické cirkulárce se stolem. Bohužel stůl byl vyboulen a doraz byl také ohnutý. Původně jsem myslel, že jen přestavím cirkulárku, ale jelikož se mi doma válelo vřeteno a měl jsem možnost sehnat motor, rozhodl jsem se, že si něco postavím.Následovalo dlouhé vymýšlení. Jak to bude vypadat? Co to vše bude umět? Po dlouhém přemýšlení jsem se dal na realizaci. Základní konstrukci jsem zvolil ze dřeva. Má tlumivé schopnosti a měl jsem ho i při ruce. Během stavby jsem stále měnil rozhodnutí. Zavrhl jsem například možnost naklápění pilového kotouče. Realizace by byla komplikovaná a asi to není až tak potřeba. Pokud budu potřebovat něco říznout pod úhlem, mohu si udělat nějaký přípravek na stůl. Bude to stejně asi zřídka.

A co že to umí?

 1. Pila má pojízdný stolek. Na stolek je možné připevnit neosámovaná prkna a jednoduše je osámovat.
 2. Na stolek lze přišroubovat další přípravky. Například box, kde se jednoduše uřízne prkno pod úhlem 90°. Také bych se chtěl pokusit o výrobu boxu na čepovaný spoj.
 3. Krom pily, po sundání části stolku, je možné upínat vrtáky, frézy a brusné kotouče do sklíčidla na druhé straně vřetene.
 4. Pilový kotouč (respektive celé vřeteno) je možné zvedat a snižovat.

Tak se na to pojďme podívat

Řešení pojízdného stolu

Stůl jsem záměrně neudělal přímo k pile, protože není pokaždé potřeba. Stůl je uložen na 8 ložiskách. Původně měl být na 12 a asi se to ještě bude dolaďovat. Ty 4 chybějící ložiska, by měli zamezovat boční vychýlení. Ale, jak je vidět na videu, tak i bez těch ložisek to jede celkem přesně. Vznikne max  1 mm odchylka. Pokud bych chtěl něco lepit, tak to přelíznu 2x na hoblovce a je to dokonalé. Stolek je usazen do kolejnice, kterou jsem vyrobil z rozříznutého jeklu. Dlouho jsem sháněl U jekl, abych to nemusel řezat, ale u nás není k dostání a poštovné je pěkně drahé. Proto jsem usoudil, že bude nejjednodušší to rozříznout. No zpětně bych si to radši asi koupil. Nepočítal jsem s pnutím a po rozříznutí se mi z toho udělal luk. Takže s tím byla potom velká práce a konec stolu je mírně zahnutý. Takže při řezání prkna přes 1m, už nastává problém s přesností.

Co je ještě potřeba?

Pila ještě není úplně hotová.

 • Zatím zvedání pily řeším podložením pohyblivého stolku. V budoucnu to bude na závitovou tyč.
 • Potom bych chtěl dokončit posuvné pravítko. Inspiraci mám zde, nebo zde
 • No a potom už jen různé doplňky a vychytávky
 • Také přemýšlím o pořádném kotouči. Když na ně koukám zde, tak vůbec nevím, jaký vybrat:-) Pokud má někdo typ, budu rád, když se o něj podělí:-)

Bude to ještě na delší dobu, protože nyní mám prioritu, dodělat poličky a stůl do dílny, abych si tam konečně mohl trochu poklidit a nainstalovat kamínka a v zimně zapracovat na nástavcích.

Tady ještě jsou obrázky z návrhu

detail uložení stolu návrh pily - boční pohled návrh pily - přední pohled

Pokud se Vám pila líbí, můžete jí sdílet pomocí tlačítek níže ⇓. Děkuji :-)

Komentáře k Výroba „formátovací“ pily
 1. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat jestli by bylo možné zaslat mi na e-mail par dalších fotek té vaší pily. Přemýšlím o podobné formátovce a potřeboval bych inspiraci. Bylo by li to možné nějaké rozměry by se taky hodily.např. výška prořezu a tak.

  Předem děkuji za odpověď Lovětínský

  David
 2. Dobrý den, určitě ,není problém. O víkendu vyfotím a pošlu.

  Jan Matoušek
 3. Dobrý den, taky se chystám na stavbu pily. Zatím reším konstrukci. Uvažuji o naklápěcí a ponořovací verzi. Což bude hodně složité. K těm kotoučům- je potřeba vice druhů. Na podélné(střídavý zub s omezovačem úběru třísky), přičné(střídavý zub-hodně zubů) řezy do masivu. Pak na lamino bez předřezu (trapézový zub-hodně zubů víc otáček) Na dýhované dřevotřísky (střídavý zub).

 4. Dobrý den potřeboval bych poradit jak udělat co nejpřesnější pravítko na podelné řezání na pilu tady kdyžtak je můj fb namlok@atlas.cz tak se prosím ozvěte kdokoliv ať mi poradíte zašlu i fotky jakou mám pilu předem děkuji za obětavost.

  petr kolman
 5. Zdravím,

  Michal: díky za info ohledně kotoučů.

  Petr: tady bohužel asi moc neporadím, zatím pravítko nemám a stále uvažuji, jak to udělat. přemýšlím o dřevě, ale bojím se, aby to nemělo vůli.Tady by šlo asi čerpat inspiraci: https://www.youtube.com/results?search_query=homemade+table+saw+fence+

  Jan Matoušek
 6. Dobry den psal jsem komentáš již asi před měsicem na yt pod video a zatím řádna odpověd tak to napiši i sem.Pane tohle se vážně povedlo!Zeptám se kde bydlíte?Byla by možnost to vidět na živo?Protože tohle je asi zatim nejlepši ,,pila,,co jsem zatim viděl.Projiždim yt křižem krážem a zkouším udělat něco podobneho ale trochu jinak z tovarni pily HVP 60 aby to řezalo do uhle a zaboha se mi to nedaří.Dva dny štelování pravitka ktery jsem si vyrobil ze dřeva a nemůžu přijit na to proč to pořád neřeže do uhle a brzy s tim praštím.Možna že mám na h.kotouč.Ale tahle vaše pila je vážně povedena ještě bych poprosil o natočeni videa jak vám to řeže do uhle dejme tomu prknko o delce 1,5 metru(záměrně takto dlouhe,protože se s takovou delkou již blbe manipuluje natož řezat do uhle).. a šiřce 15 cm a potom k tomu přiložit uhelnici tak aby to bylo vidět na videu a kde prosvítá světlo jak vám to řeže do uhle.A jestli by jste to měl naprosto dokonale do ůhle tak to už by mě vážně dodělalo.:-D

  František
  • Dobrý den, tak to se omlouvám, na tom youtube to tolik nesleduji. No na delší prkna už to není tolik ono. dobrou rovinu mám tak na 1m. Ale asi bych to teď udělal trošku jinak. Asi bych udělal spíše vingle jako stříšky a do toho kolečka. Jinak jsem teĎ začal využívat na vše vozík, který na toto nasadím a to mi asi vyhovuje nejvíce. nařežu si prkna na hrubo a sámuji to rovnou na vozíku, jde to mnohem rychleji a je to pěkně přesné. Vozík je zde: http://vcelarem.cz/vyroba-voziku-k-pile/ Jestě bych rád natočil aktuální postup výroby nástavků. Ale nějak vůbec nestíhám a nevím kdy se na to dostanu. Námětů na článek mám dost, ale času málo…

   Jinak k vidění tam toho asi moc není, osobně bych nyní asi ani formátovací pilu nedělal, ale úplně by mi stačilo si udělat 2 drážky a do toho zasadit ten vozík. Byla by s tím méně práce a na to moje krátké sámování by to stačilo. Jak říkám, ty prkna nad metr něco už jsou problém a musí se to dohoblovat.

   Jan Matoušek
 7. Dobrý den potřeboval bych zněčím poradit taky mám pilku ale na masív a řeším podelní pravítko ale nevím jak ho vyřešit kdyžtak pošlu pár fotek té pily a jestly by jste mi kdokoliv poradil když budete tak hodní..Kolman Petr

  petr kolman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky