4. díl – výroba rámků langstroth 2/3

U rámků je spousta možností a každý si musí zvolit tu, které mu vyhovuje. Dnes vám ukáži můj postup a můj typ rámků a proč zrovna takto to dělám já.

Než se rozhodnete nad výběrem rámku, je třeba myslet do budoucna a ujasnit si, jak chcete včelařit.  Já sám ještě přesně nevím kolik včelstev nakonec budu obhospodařovat. Ale chtěl bych jich mít větší množství. A také jsem fanda do techniky, která ještě navíc dokáže ulehčit práci.  Proto do budoucna uvažuji nad takovýmto odvíčkovacím nožem:

Který se také řešil na fóru: http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Odvickovani?pid=33121#pid33121

Při tomto způsobu odvíčkování by mohly nastat komplikace u rámků Hoffman, který se v originálu pro Langstroth používá. Podobně by to bylo i u rámků s mezerníky. Proto jsem se rozhodl vytvářet rámky čisté, které jsou i jednoduché na výrobu.

Porovnání rámků Hoffman, s mezerníky a bez mezerníků

S těmito rámky se dá včelařit buď s pomocí hřebenů, které se upevní na nástavek, nebo bez ničeho a mezera se zajišťuje např. palcem včelaře, nebo prostě, jak se říká: „od oka“.

Já využiji tu nejjednodušší cestu a pokusím se včelařit bez hřebenů. Při tomto způsobu hrozí posunutí při kočování, ale jelikož já kočovat neplánuji, tak je pro mne vyhovující.

Tak to byla trochu teorie a nyní se pojďme podívat na mé rámky:

rozměry rámku langstroth

rozměry rámku langstroth

detail rámku langstroth

detail rámku langstroth

Pokud vás článek zaujal, budu rád za komentáře, nebo za sdílení pomocí tlačítek níže. Děkuji

Komentáře k 4. díl – výroba rámků langstroth 2/3
  1. Ahoj,

    s hoffmanem jde odvickovavat podobne, jen se plast musi otocit o 90 stupnu, a vodici lyzina na strane kde je bocni loucka uzsi, bude patricne vys. Takto to ostatne planuji ja.

    Jde to i s Hoffmanem
  2. Ahoj,

    také jsem uvažoval, že by to asi šlo jak s hoffmanem, tak i s těmi mezerníky. Nicméně se mi stejně zamlouvají ty čisté rámky. Jak jsem již zmiňoval, tak kočování neplánuji a věřím, že obsluha bude o zvyku.

    Jan Matoušek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky