výroba svíček z včelího vosku

svíčky ze včelího vosku

Můj názor je, že nejlepší dárky, jsou dárky ručně vyrobené :-) Proto jsem se rozhodl k Vánocům vyrobit svíčky z včelího vosku a zde podělit se o jednoduchý návod, jak si svíčky vyrobit také:-). Není to nic složitého a zvládne to opravdu každý.

První věc, co je potřeba udělat, je pořízení forem. Ty je možné buďto zakoupit (lze  je najít pod slovem „formy na svíčky“), nebo si je vyrobit. To můžete podle článku:  Jak si vyrobit formy na svíčky.

Další potřebné věci jsou:

  • včelí vosk - může být i parafín, nebo palmový vosk, ale já jsem včelař, tak je to jasné. :-)
  • knot - Zvolit knot je docela alchemie, já používám 2mm průměr, ale příště zkusím tenčí. Přijde mi, že svíčky hoří docela velkým plamenem.
  • nádoba na rozehřátí vosku - nejlépe nerezová, abychom neznehodnotili vosk

Postup

Ustřihneme si knot podle formy a necháme rezervu na zapálení a zajištění.ustřihnutí knotu

Na prvním obrázku je na formě zbytek vosku z minulého odlévání. Ten je potřeba očistit, aby nám forma hezky seděla.
Po očištění vložíme do formy knot a dáme oba díly k sobě.sestavení formy

Formu zajistíme gumičkami, aby se nám neotevřela.zajištění formy na svíčky gumičkami

Pokud nemáme stabilní formu, tak je potřeba formu umístit do nějakého stojánku. Já využívám uříznutý jogurtový kelímek. Všimněte se také špejlí po stranách. Ty tam dávám proto, že špejle tlačí na formu a mají tendenci jí zavírat i na středu kde se někdy stává, že vosk vykapává.

vložení formy na svíčky do stojánku

Ještě jsme na něco zapomněli. Zajistit knot! Jako nejlepší metoda se mi osvědčila, rozštípnutá špejle. Je to rychlé řešení a špejle se po zaschnutí dá lehce odstranit.zajištění knotu

Formu máme připravenou a můžeme nalít vosk. Vosk rozehřívejte na mírném plameni a neodcházejte od něho pryč. Může se stát, že vosk vzplane. Pokud by se vám tak stalo, tak hlavně nehaste vodou, ale udušením. Například mokrou utěrkou, nebo pokličkou.

Pokud nemáte perfektní čistý včelí vosk a ještě vám tam zůstávají zbytky košilek a jiné nečistoty, tak to vůbec nevadí. V takovém případě, je dobré vosk nabírat lžičkou (nebo ještě lépe naběračkou). Nečistoty totiž klesají ke dnu a lze je lehce oddělit.nalévání včelího vosku do formy

Nyní máme hotovo a je potřeba počkat až včelí vosk zatuhne. Já čekám většinou kolem hodinky. Je asi potřeba i méně času, ale na to si asi každý přijde sám.

Když máme zatvrdnuto, můžeme přejít k otevření formy. Zde bych jenom poukázal na palmový vosk, který je hodně křehký a lehce lze ulomit drobné kousky, jako je například křídlo andělíčka atp. Takže je potřeba formy otevírat opatrně. Včelí vosk je na toto daleko méně náchylný.

Tak a tady máme výsledek. (Možná si pamatujete jak jsem říkal, že někdy vosk z formy kape a proto tam dávám špejle. Zde jsem špejle zrovna nedal :-) )
stromeček z včelího vosku ve formě

Ale zas tolik to nevadí, vosk prostě odlomím a vrátím zpět na další roztavení.přebytečný vosk

Nyní už je potřeba začistit jen knot a popřípadě porovnat stabilitu seříznutím přebytečného vosku.zaříznutí knotu IMG_0012

No a tady máme voskové svíčky v plné kráse. Nádherný Vánoční dárek, nemyslíte?:-)voskové svíčkysvíčky ze včelího vosku

Pokud se vám článek líbil, můžete ho sdílet mezi své přátele. Děkuji pěkně.

Komentáře k výroba svíček z včelího vosku
  1. Dobrý den,
    dnes jsem vyrobil svíčku z vytaveného včelího vosku do originální formy s navoskovaným knotem o průměru cca 70 mm. bohužel nechce hořet. Mohu Vás požádat o radu,kde dělám chybu?
    Děkuji s pozdravem a přáním hezkého Nového roku Škapa STanislav

    Stanislav Škapa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky