Vyvařování včelího vosku

DCIM102GOPRO

Dnes jsem sestřihal video o tom, jak získávám včelí vosk v malém bez potřeby drahých pomůcek. Krom vyvařování klasických rámků, jsem zkusil vyčistit i plastové mezistěny. Já jejich zastáncem nejsem a ve videu je vidět další nevýhoda. Pokud už je člověk chce používat, určitě bych je volil jen do medníků a dával si pozor, aby to včely nezakladly. Vyčistit je to potom zábava. (Pokud má někdo nějaký fígl, budu rád, když mi poradí, jak to vyčistit :-) )

Co je potřeba pro domácí vyvařování?

Než si ukážeme video, tak Vám ještě sepíši, co je potřeba na to domácí získávání vosku.

  • nerezová (popřípadě smaltovaná) nádoba do které se vejdou rámky.  - já si tuto nádobu vyrobil z nerez plechu a amatérsky svařil. Jelikož byla jak cedník, tak jsem jí ještě utěsnil silikonem s potravinářským atestem do 180°C a zatím bez problémů funguje
  • topeniště – já využil kamínka + příhřev el spirálou
  • lis na voští – já si zbil jednoduchý lis ze dřeva a utahoval truhlářskými svorkami. (není taková výtěžnost, ale že bych přišel o moc vosku se mi také nezdálo) Časem možná nějaký menší nerezový pořídím.
  • tkanina do lisu – já použil nějaké staré prostěradlo, ale bylo hodně jemné a dlouho se přes něj cedilo. Zde určitě do příštího vyvařování vosku pořídím tkaninu na to určenou (stojí kolem 100 Kč, nic hrozného)
  • plastový/nerezový kýbl – do tohoto kýble přefiltrovanou směs vosku a vody necháváme odkapat

Tohle je asi výčet těch základní věcí. Já potom ještě používám starý nerezový hrnec, kde očištěný koláč rozpustím a znovu přes cedník profiltruji.

Video z vyvařování vosku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

obrázek včelky